Алергията е необичайна свръхчувствителност към различни вещества, които при повечето хора не предизвикват болезнени реакции. Механизмът на алергията е образуването на антитела в организма, което води до намаляване или увеличаване на неговата чувствителност.
Алергията се базира на имунологични механизми, при които имунният отговор към многократното въвеждане на антиген (алерген) води до алергична реакция.
Алергията не е заболяване. Тя е реакция на човешката имунна система към алергени, които предизвикват възпаление. Алергиите могат да бъдат сезонни, като например полинозата, която се появява при контакт с полени, или да бъдат целогодишни.
Най-често срещаните фактори, които могат да причинят алергии, са:
- Полени;
- Животни (вълна, слюнка, пера, пух);
- Битови химикали;
- Прах, в който се натрупват прахови акари;
- Лекарства;
- Хранителни продукти, риба/морски дарове и др;
- Ухапвания от насекоми.
Много е важно да знаете как да предотвратите алергиите. Ако човек знае, че е алергичен към хранителни продукти – откажете се от тях веднъж завинаги, при сезонни алергии – започнете да приемате антихистамини предварително, алергии към домашни любимци или птици – откажете се от животните.
Алергените са антитела, които предизвикват алергични реакции в организма. Те могат да имат различен произход: битов, медикаментозен, животински, растителен, хранителен или инфекциозен.
Всяка година, когато в тялото попадне нов или непознат антиген, нашият организъм произвежда специално антитяло, което да се бори с този конкретен антиген. Например имуноглобулините IgG, IgA и IgM се борят с вирусите и бактериите, а IgE обикновено се бори с паразитите. Въпреки това IgE също е алергенно антитяло. Алергенът е вещество, което предизвиква алергия.
Обикновено всеки има IgE, но хората, склонни към алергии, имат много по-големи количества IgE.
Организмът на хората, склонни към алергии, възприема като антигени напълно безвредни вещества като цветен прашец, вълна, прах, плесен и др. Когато дори малки количества от тези вещества са в контакт с организма, той започва да отделя големи количества IgE, за да се бори с нарушителите.
За всеки алерген организмът отделя специално антитяло. Така например за прашеца на лайката и прашеца на лалето ще има напълно различни антитела.
Причината за алергията е имунният отговор на организма, който може да бъде предизвикан от огромен брой вещества. Основното е да се определи навреме към кое вещество е алергичната реакция. На помощ идва лабораторната диагностика. В допълнение към повишените IgE, определянето на еозинофилния катионен протеин (ECP) е важно за развитието на алергиите и идентифицирането на различните видове от тях.
Еозинофилите са вид бели кръвни клетки, които участват в унищожаването на патологични агенти, попаднали в човешкото тяло. Ключовото им оръжие е еозинофилният катионен протеин ECP. Той действа като маркер за обостряне на алергията и се използва за оценка на патологията и проследяване на лечението. Определянето на еозинофилния катионен протеин е полезно за диагностициране и определяне на тежестта на следните заболявания:
- Атонична бронхиална астма;
- Хранителна алергия;
- Алергичен ринит.
За да се изключи наличието на алергии в организма, е необходимо да се направи кръвен тест:
- ОАК (наличие на еозинофили);
- IgE;
- ECP;
- Алергени.
Симптомите на алергията зависят от вида на алергена, както и от мястото, където алергенът влиза в контакт с тялото ви.
Така че в зависимост от мястото (дихателни пътища, синуси, кожа, храносмилателна система) може да изпитате различни симптоми:
- Кихане (обикновено силно и често);
- Кашлица;
- Стягане в гърдите, чувство на задух, затруднено дишане или недостиг на въздух;
- Сърбеж или обилно отделяне на секрети от носа;
- Сърбеж в очите и обилно отделяне на течен назален секрет;
- Сърбеж на кожата, зачервяване, обриви или лющене;
- Изтръпване в устната кухина или на езика;
- Подуване на устните, езика, лицето, шията;
- Гадене, повръщане, диария;
- Внезапно чувство на слабост;
- Внезапно спадане на кръвното налягане;
- Замайване и загуба на съзнание.
В някои много редки случаи алергиите могат да доведат до развитие на доста по-сериозна алергична реакция – анафилактичен шок.
Ако за първи път проявявате симптоми на алергия, но не знаете какво ги е предизвикало, трябва да се обърнете към лекар и да се подложите на серия от изследване за алергии, за да се установи причината за проблема.