Асен Василев: Винаги е добре да се съкращават хора и да се заменят с компютри

От данните на Националния статистически институт виждаме, че макар със значително по-висока инфлация за януари, отколкото беше миналата година, изпълняваме критерия за въвеждане на еврото без да има нито една изключена държава – това коментира в кулоарите на парламента депутатът от „Продължаваме промяната-Демократична България“ и бивш финансов министър Асен Василев. Той коментира и идеята на ДБ за 15% орязване на чиновническия апарат, като заяви, че винаги е добре да съкращения в администрацията.

„Инфлацията за хармонизирания индекс, който се гледа за еврозоната, е 3,7% месечна и средногодишната е 2,6%, което е референтната стойност и не трябва нито една държава да се изключва“, подчерта Василев. Според него от днес трябва да се поиска и извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия.

Василев отново припомни, че последното правителство на ГЕРБ е приело постановление на Министерския съвет, в което се казва, че следващият кабинет трябва да разработи проект на план за въвеждане на общата европейската валута с индикативен срок 1 януари 2024. Това, което ГЕРБ остави, беше да се напише план и той беше написан, изпълнен, остана само инфлацията, обобщи бившият финансов министър.

„Продължаваме промяната“ има ясни условия за подкрепа на бюджета – до 3% дефицит и до 40% разходи от брутния вътрешен продукт“, заяви още съпредседателят на партията и подчерта, че трябва да видят бюджета, за да кажат дали ще го подкрепят:

„Нека да видим бюджета като документ, какво е написано в него, дайте ни 24 часа да го прегледаме, анализираме, след това ще можем да излезем с компетентно мнение на база документ“

По думите му ПП не биха гласували за план сметката на държавата, ако бъде запазено 9-процентното ДДС за ресторантьорите, вместо да има увеличена данъчна отстъпка за младите семейства, както и ако бъдат заложени неразумни капиталови разходи за системи, от които няма нужда и „се ползват за поръчки и за крадене“, или пък бъдат бъдат намалени пенсиите.

По-рано днес лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза пред журналисти, че има доста неща за дооправяне по отношение на финансовата политика и еврозоната. В тази връзка Василев заяви:

„Господин Борисов излезе като една „Многострадална Генова“. Пак се жалваше, че нищо не било свършено, а той трябвало да направи всичко. Малко ми звучи като ученик, който обяснява, че домашното е много трудно, той се мъчил цял следобед да го напише, па всъщност играл мач. Какво направиха ГЕРБ за еврозоната до средата на 2021 г., когато падна кабинетът „Бойко 3“?

Почти година след като влезнахме в чакалнята, нямаше план за приемането на еврото. Това, което ГЕРБ направиха, е да приемат постановление на Министерски съвет номер 103, в което казват, че в срок до 30 юни трябва да се разработи проект на план за въвеждане на еврото от 1 януари 2024 г. Тоест това, което ГЕРБ остави, е задачата да се напише план. Той беше написан, изпълнен, остана само инфлацията.

Днес данните излезнаха и макар, че е значително по-висока от миналогодишния януари, изпълняваме критерия. Предвид тези данни от днес в двуседмичен срок трябва да се поиска конвергентният доклад от ЕК“.

Относно предложението за съкращаване на коалиционния им партньор „Демократична България“ за 15% орязване на чиновническия апарат Василев заяви, че „винаги е добре да се съкращава администрацията и да се заменя с компютри“.

Той припомни, че през последните години е имало вече съкращения в някои министерства. „Когато аз бях финансов министър, политиката беше при съкращения на хора да не се режат разходите за персонал, а да се използват за по-добро заплащане на оставащите“, заяви Асен Василев. ПП все още настояват за намаляване персонала на митниците и граничните полицаи в пунктовете с Румъния и Гърция, след влизането ни в Шенген.