България предложи да създаде щаб на НАТО на своя територия

България предложи създаването на щаб на многонационална дивизия „Изток“ и на многонационален щабен елемент за Черно море на наша територия. Това заяви в реч на пролетната сесия на Парламентарната асамблея на НАТО, която се провежда в София, началникът на Щаба на отбраната на Българската армия адмирал Емил Ефтимов, съобщи министерството на отбраната.

„България е надежден съюзник на източния фланг на НАТО, който играе решаваща роля за сигурността на Черноморския регион. Готови сме да продължим да работим за развитието на нашите отбранителни способности, за да подкрепим общите усилия на нашите съюзници за гарантиране на европейската и глобалната сигурност. България предложи създаването на щаб на многонационално поделение „Изток“ и многонационален щабен елемент за Черно море на наша територия“, каза Ефтимов.

Страната ни е домакин на многонационална бойна група на НАТО с рамкова държава Италия, която се предвижда при необходимост да бъде подсилена до ниво бригада.

„Това означава разполагаема инфраструктура и отговорност за осигуряване защитата на силите на многонационалното формирование. Инвестициите, свързани с тези проекти, са твърде голяма тежест за военния ни бюджет“, подчерта началникът на отбраната. „Адмирал Ефтимов посочи, че очакваните 2% от БВП за отбрана няма да бъдат достатъчни и тези усилия следва, когато е възможно, да бъдат подкрепени от общото финансиране на НАТО“, пише в съобщението на военното министерство.

Около 400 делегати от държави членки на НАТО и 25 страни партньори участват в пролетната сесия на Парламентарната асамблея на Алианса. Програмата на форума включва въпроси на отбраната и сигурността с акцент върху подкрепата за Украйна и приоритетите на предстоящата среща на върха на НАТО във Вашингтон през юли. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг ще участва в пленарната сесия на асамблеята на 27 май.

Тъй като НАТО е военно-политически блок, организационно той се състои от две командни структури – гражданска и военна. Първата включва постоянните представители на страните членки, секретариата, отделите за инвестиции в отбраната и др. Вторият включва военни представители, Военния комитет, Международния военен щаб, Групата за ядрено планиране, Стратегическото командване за операции, Съвместното командване за трансформация на силите и няколко други командвания.