Банките изпищяха – не дават облагане на свръхпечалбите си

Димитър Радев, който взима 25 000 лева на месец, видя голяма беда, ако посегнат на милиардите им

„В предложението за облагане на свръхпечалбите на банките виждаме много сериозни рискове не толкова за банковата система, а за икономическата активност и финансовата стабилност на страната“.

Така изпищя управителят на БНБ Димитър Радев на тържеството по случай Деня на банкера, организирано от Асоциацията на банките в България в столичния „Гранд Хотел Милениум“ срещу намеренията да им пипнат свръхпечалбите.

Облагане на милиардите надвзети от банките е една от мерките в „менюто“ на служебния вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова, което тя обсъжда с политическите партии, работодатели и синдикати.

Радев бе категоричен, че първият резултат от това предложение ще бъде ограничаването и поскъпването на кредитите, а от това всички ще са губещи- и банките, и бизнеса, и домакинства и най-вече бюджетът.

„1,2 млрд. лева внасят банките в бюджета тази година, а искането ще отнеме още 1 млрд. лева от тях, което означава декапитализиране на банките и отнемане на финансовата стабилност“, аргументира се Радев.

„Когато си в дупка и искаш да излезеш от нея, първото нещо, което правиш, е да спреш да копаеш. Свръхоблагането на банките няма да запълни дупката, а ще я направи още по-дълбока“, репчи се държавният банкер с 25 000 лева заплата на месец.

БНБ е стабилна банка и гарантира икономиката и стабилността на страната. БНБ стои и най-близо до Европейската централна банка, каза вицепрезидентът Илияна Йотова на тържеството.

Той бе категоричен, че в трудна година банките са постигнали много и са напълно готови за еврото. Радев прогнозира, че към края на годината ще изпълним инфлационния критерий, което означава, че 6 месеца след това, или през юни 2025 г. ще бъдем готови за приемането на еврото.

„Честит празник на всички, които се грижат за стабилността на банковата система в България и за нейното развитие“, приветства банкерите вицепрезидентът Илияна Йотова. Според нея българската банкова система е „най-стабилна сред стабилните“ в трудните политически времена. А банковата стабилност на една страна е условие за нейната национална сигурност, каза Йотова.

Тя специално поздрави българските висши училища, които подготвят много добри кадри за работа в банковата сфера, които са адекватни на високите изисквания на клиентите, иновативни и в крак с времето, конкурентоспособни на международния банков сектор. „Ние, клиентите, искаме стабилност и предвидимост, която ни дават банките. От това се нуждаят и те и институциите трябва да им ги осигурят“, завърши приветствието си Йотова.