Осем от деветте универсални фонда, където внасят за втора пенсия родените след 1959 г., не успяват да увеличат спестяванията ни за последните 24 месеца. Само един фонд е постигнал положителна доходност, при останалите резултатите стигат до минус 5,50%. Това показва статистика на Комисията за финансов надзор за периода 30 септември 2021 г. – 29 септември 2023 г.
Сред големите фондове отрицателната доходност варира от минус 4,13% за най-големия фонд „Доверие“ през минус 2,58 за „Съгласие“, минус 3,18 за „Алианц България“ и минус 4,40 за УПФ ОББ. С най-лоши резултати – споменатите вече минус 5,50%, управлява нетните си активи „ДСК-Родина“, който благодарение на активното привличане на клиенти от други фондове напоследък стана втори по пазарен дял и брой осигурени, като измести „Алианц“ на трето място. Така за пореден път се наблюдава най-голям прилив на нови клиенти към фонда с най-лоши резултати на пазара.
Положителна доходност е постигнал „ЦКБ-Сила“, който е от по-малките фондове. Неговата доходност за изминалите 2 години е 1,42%.
Както обикновено, по-добре стоят нещата при доброволните фондове. От тях с положителна доходност са четири фонда, като при „ЦКБ-Сила“ тя е 4,37%, при „Съгласие“ 4,23%, при „Топлина“ е 0,77%, а при ПОИ – 0,33%.
В сравнение с последния отчетен период – към полугодието, резултатите на пет от универсалните фондове се влошават. Това обаче е очаквано, като се има предвид, че в наблюдавания период все по-голямо влияние оказват месеците на големия срив по световните пазари около началото на войната в Украйна.