Нова мода завладя децата ни – продукт, заместител на енергийните напитки и кафетата, който се приема на прах чрез шмъркане със специална тръбичка. Проверка на 24 часа показа, че той не може да бъде намерен във физически магазини, но се поръчва бързо и лесно от сайт. Цената му е достъпна – предлага се в опаковки от 1 грам, равен на 20 порции, за 16 лв., и два грама – 40 порции за 21 лв. Има и промоция – при покупка на 3 опаковки получаваш една безплатно.
Според вносителите му, които описват себе си като „професионален доказан електронен търговец, вписан в българския търговски регистър“, стоката им дава: „бърз, мигновен, светкавичен прилив на енергия. Държи те буден, действа незабавно, повишава концентрацията и фокуса, подходящ за работа, спорт и купони“.
Допълват, че е натурален извлек от природни съставки и е гарантирано, че не съдържа вредни вещества като тютюн, никотин и производните му. Според тях се вписвал перфектно в хранителни режими поради липсата на захари. Дори твърдят, че е веган и щади стомаха, за разлика от енергийните напитки.
„Преди да го използвате, моля, задължително прочетете неговото съдържание – предупреждават те в сайта. – При наличие на алергии препоръчваме консултация с вашия личен лекар. Не носим отговорност, ако вие не прочетете съдържанието, както и ако го ползвате по ваша преценка при повече алергии или в случай на предозиране.“
Има и бележка за внимание: „Високо съдържание на кофеин. Не се препоръчва за бременни, кърмачки, деца под 16 г. и лица, чувствителни към кофеин.“.
Въпреки това непълнолетни деца спокойно могат да го поръчат от сайта, в който няма изискване за удостоверение на години. Трябва само да въведат данни като име, телефон и адрес.
Вносителите допълват, че изделието е напълно безопасно при „нормална дозировка“ и посочват, че съдържа мака, тирозин, Л-теанин, кофеин, таурин.
Медията се свърза с двама специалисти – анестезиолог-реаниматор и клиничен психолог, на които изпратихме информация за въпросния продукт.
„Любопитното в случая е, че нямаме точно съдържание, тоест знаем отделните съставки, но не и количеството им, а това само по себе си е подозрително – обяснява анестезиологът Борис Таблов. – Няма как да кажем с каква доза човек може да предозира от продуктa – дали ще са 2 или 3 грама, остава неясно, но със сигурност предозиране може да има.
Специалистът обръща внимание на факта, че става дума за психостимуланти и уточнява кои – таурин (аминокиселина с многостранно въздействие), Л-теанин (основната му функция се свързва с влиянието му върху мозъчната дейност и нервната система). Проблемът е, че ако предозираме с всички тях, се стига до странични ефекти като сърцебиене, неспокойство, напрегнатост, вдигане на кръвно.
Колкото повече товарим организма с тези вещества, толкова повече се развиват неблагоприятни последствия, уточнява д-р Таблов. Обяснява, че тези психостимуланти взаимодействат с рецепторни системи в организма, които работят с определени субстанции, отделящи се хормонално. Стимулирайки ново и ново производство, се стига до пагубни вреди върху отделни органи.“
Според анестезиолога при тези съставки имало и момент на наслояване.
„Това не е добре нито за млади, нито за по-възрастни хора – казва Таблов. – Може да е хипотеза, но не е изключено след прекаляване да се стигне и до сърдечни проблеми. Във фармакологията има едно правило – дозата прави отровата.“
Д-р Таблов обяснява и въздействието на кофеина, който присъства като съставка в продукта. Абсорбирането му в организма, когато е приет през носа на прах, а не в обичайната си форма на течност, било доста по-слабо.
„Дозата, която попада в организма, е много по-малка – обяснява лекарят. – В стомашната лигавица кофеинът под формата на течна напитка се абсорбира в 36 пъти по-голяма количество, което значи, че с една доза не може да се предозира. Но в случая с това изделие говорим за коктейл от стимулиращи вещества, а не за едно конкретно.
Скептичен съм към това човек да си докарва енергия по този начин. Предвид съставките – наистина може да има такъв ефект, но той е индивидуален. Дори, ако изпием само кафе, то ще действа по различен начин на всеки. Опасно е от гледна точка на това, че младите хора няма такава нужда от допълнителна енергия. Когато си на 15-16 г. и организмът ти кипи хормонално, нямаш нужда, защото не си с намалени нива на енергия“, казва той.
В сайта си търговците, предлагащи заместителя на енергийни напитки, твърдят, че той е лабораторно тестван.
„Не намерих ясно проследими данни и структура на това как точно са верифицирали безопасността – обяснява още анестезиологът. – Трябва да има анализ, публикуван някъде, който да може да бъде разгледан. Остава неизвестно какво проучване са провели. Лабораторното им тестване може да е било следното – дали са изделието на пет човека, които пробват ефекта и казват, че всичко е точно. Може и да са го дали на сто доброволци, които са тествали различни дози.
Не изключваме и друга процедура. В сайта им информацията е оскъдна. Има твърдения, но доказателства – не. Наложително е в агенция, която контролира подобни процеси, да могат да се проследят въпросните тестове, които са правени. Аз не видях такива. Търсих и в мрежата, но попаднах единствено на рекламни материали за продукта“, добавя д-р Таблов.
Според клиничния психолог Цвета Таманова от известно време консумацията на чист кофеин на прах става популярна.
„По този начин се приема под различни форми, предлага се онлайн и е достъпен за всички потребители, но крие рискове – казва тя. – Когато е под формата на прах, той е създаден в лаборатория и е с различна концентрация в сравнение с растенията. Една чаена лъжичка чист кофеин на прах съдържа между 3200-4700 mg кофеин.
Една стандартна чаша кафе има около 95 mg кофеин, така че една чаена лъжичка чист кофеин на прах има толкова кофеин, колкото има в 33 до 49 чаши кафе. Две чаени лъжички кофеин на прах може да са смъртоносни. Смъркането на една линия кофеин на прах е еквивалентно на поглъщането на 20 до 30 чаши кафе“, допълва Таманова.
Тя подчертава, че цифрите са приблизителни, защото концентрацията на кофеин варира в различните продукти.
„Потребителите на кофеин на прах го употребяват и за да засилят ефекта от алкохол или марихуана, стремейки се да достигнат ефекта от забранения и по-трудно достъпен кокаин или амфетамини – твърди психоложката. – Това крие риск от безкритична употреба. Смъркането на кофеин обаче увеличава риска от много нежелани странични ефекти като възбуда, ниско кръвно налягане, дезориентация, аритмия, сърдечен арест, смърт от предозиране.“
Според нея той активира допаминовите рецептори в мозъка, което може да доведе до пристрастяване. Както всеки стимулант причинява и редица физиологични промени в организма: повишен сърдечен ритъм, прилив на енергия, бодрост, жизненост и енергичност, но и безпокойство, раздразнителност и агресивност вследствие на ускорената мозъчна активност.