Анкетите за нагласите на избирателите в САЩ носят добри новини за бившия президент Доналд Тръмп. Проучване на CBS News/YouGov сред 3258 регистрирани гласоподаватели, проведено от 14 до 16 август, с допустима грешка от плюс или минус 2,1 процентни пункта, показва много напрегната президентска надпревара между Тръмп и кандидатът на демократите Камала Харис. Тръмп води сред хора, които вярват, че икономиката, инфлацията и границата между САЩ и Мексико са основни фактори при тяхното решение за гласуване.
Анализът идва почти месец след като Харис се присъедини към президентската надпревара след оттеглянето на президента Джо Байдън от предизборната кампания. Тя трябва официално да приеме номинацията на партията в четвъртък, последната вечер на Националната конвенция на Демократическата партия ( DNC).
Анкетата на CBS News/YouGov поставя Тръмп и Харис в пълна безизходица в щатите на бойното поле – Аризона, Джорджия, Мичиган, Северна Каролина, Невада, Пенсилвания и Уисконсин. И двамата кандидати събират по 50% от гласовете.
Щатите на бойното поле играят ключова роля в президентската надпревара и анкетите от тези щати често се смятат за по-показателни от средните национални стойности, тъй като народният вот не гарантира Белия дом. За да стане президент, кандидатът трябва да си осигури 270 гласа в Електоралната колегия, а щатите на бойното поле могат да променят изборите към всеки от кандидатите.
Актуализациите на статистическия модел на CBS News от анкетата, който има граница на грешка от плюс или минус 4 процентни пункта, показват, че кандидатите са напълно изравнени с по 50% в Пенсилвания и 49% в Уисконсин. Тръмп води с разлика от 1 процентен пункт в Аризона, 50% срещу 49% за Харис, и 2 процентни пункта в Джорджия и Северна Каролина, 50% срещу 48% за демократите.
От друга страна, моделът показва, че Харис води в Небраска, 50% спрямо 47% за Тръмп, Невада с 50% спрямо 48% за Тръмп и Мичиган с 49% към 48%.
Неотдавнашно проучване на Ню Йорк Таймс/Сиена Колидж сред вероятни гласоподаватели в щатите на бойното поле показва, че Харис води пред Тръмп в Северна Каролина и Аризона, докато Тръмп има преднина пред Харис в Невада и Джорджия. В проучване сред 655 вероятни избиратели в Северна Каролина, проведено между 9 и 14 август, то показа, че Харис води пред Тръмп с 49 на 47%. Маржът на грешка е плюс или минус 4,2 процентни пункта в това щатско проучване.
В Аризона сред 677 вероятни избиратели от 8 до 15 август Харис събра 50% от гласовете срещу 45% за Тръмп. Маржът на грешка е плюс или минус 4,1 процентни пункта в проучването на щата Аризона.
В Невада Тръмп изпревари с 1 процентен пункт сред 661 вероятни избиратели от 9 до 14 август, водейки Харис с 48 на 47%. Щатското проучване имаше граница на грешка от плюс или минус 4,2 процентни пункта.
Тръмп имаше най-голяма разлика в Джорджия, като анкета сред 661 вероятни гласоподаватели установи, че 50% биха гласували за Тръмп и 46% за Харис. Анкетата, проведена между 9 и 14 август, има грешка от плюс-минус 4,1 процентни пункта.
Кампанията на Тръмп издаде бележка за пресата в отговор на анкетата на Times/Siena College, в която се казва, че „отново е перфектен пример за това колко изключително неточно припомнено гласуване от 2020 г. между президента Тръмп и Джо Байдън се използва за създаване на фалшива преднина за Камала Харис.“
Икономика и инфлация
Анкетата на CBS News показва, че 83% от гласоподавателите смятат икономиката за „основен фактор“ при вземането на решения за предстоящите избори, като инфлацията е втората по популярност – 76%. Гласоподавателите могат да идентифицират множество въпроси като основни фактори в своето решение за гласуване.
На въпроса дали гласоподавателите смятат, че „цената, която плащате за храна и хранителни стоки“ ще се промени при Харис или Тръмп, 48% казват че ще се покачат при Харис, докато 37% са на мнение, че ще се увеличат при Тръмп. Анкетата беше проведена преди Харис да очертае икономическия си план за забрана на повишаването на цените на хранителните стоки по време на предизборна реч в петък.
Повече от половината гласоподаватели вярват, че решението на Харис като вицепрезидент е повлияло по някакъв начин на икономиката, като 24% посочват „много“, а 33% „донякъде.
Имиграцията и южната граница
Избирателите преобладаващо вярват, че Тръмп е по-вероятно да намали преминаването на границите в сравнение с Харис, ако бъде преизбран за президент. На въпрос дали техните политики ще увеличат нелегалното преминаване на границите, 48% от гласоподавателите отговарят, че очакват увеличение, ако Харис спечели, докато 8% казват същото за Тръмп. Обратно, 72% смятат, че Тръмп ще намали преминаването на границите, ако бъде избран, докато 21% смятат, че Харис ще го направи.
Близо една трета от гласоподавателите смятат, че Харис има „много“ общо с настоящата гранична ситуация, докато 28% смятат, че тя е имала известно влияние.
Сред респондентите, които планират да гласуват за Тръмп, 76% смятат границата между САЩ и Мексико за основен фактор в решението си. За разлика от тях, само 24% от онези, които са казали, че биха гласували за Харис, я смятат за основен фактор.