Деветдесет и пет процента от пожарите в страната през тази година са предизвикани от човешка мърлявщина и небрежност. Това заяви пред БНТ заместник изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по горите Росен Райчев.
Последните два големи пожара – около село Илия и в Сенокос – тръгват от населеното място, а в Микрево – от пътя, каза той и добави, че едно действие, което хората намират за пренебрежимо, може да предизвика изключително бързо разрастване на огъня, ако условията са неподходящи, например при вятър. „В пожароопасен сезон със силен вятър огън не трябва да се пали. Наказуемо е паленето на огън на 100 м от гората“, напомни експертът.
Райчев увери, че има превенция на територията на цялата страна. За всички горски територии – държавни, общински и частни, има разработени планове за опазване от пожари за 5-годишен период. По думите му има изградени 1400 км ивици със заличена растителност и изчистени от запалими материали, които спират навлизането и разпространението на пожара в горските масиви.
В същото предаване експертът по гори Костадин Вълчев коментира, че мерките в България не са достатъчни и трябва да се адаптират към климатичните промени в настоящето. Даде за пример Гърция, където паленето на барбекю на къмпинги е забранено, и Кипър, където наказанието за причинен горски пожар е глоба до 100 хил. евро или между 10 и 12 години лишаване от свобода. Райчев коментира, че извършителите трудно се установяват и трудно се доказва вината им.
„Възстановяването на щетите от един горски пожар може да отнеме повече от един човешки живот“, каза той.
По данни на Европейската информационна система за горски пожари (EFFIS) за 2024 г., публикувани в неделя, България е в тора след Кипър по дял от територията, засегнат от горски пожари. Макар огънят да е овладян на повечето места, перифериите на изгорелите площи все още се наблюдават, а рискът от пожари и високите горещини остават, каза Райчев.