Срещата в Чепеларе

Единствен в България: УниБИТ просвещава учениците в Смолянско

В периода 24-28 февруари преподаватели от УниБИТ, катедра „Култура, историческо наследство и туризъм“, изнесоха публични лекции в училища от област Смолян. Лекциите са доброволни и са резултат от подписан меморандум с местните органи и директорите на училища. УниБИТ е единственият български университет, който инициира такъв вид срещи с най-младите поколения по актуални изследователски въпроси.

Срещата в Чепеларе

В Професионална гимназия по селско, горско стопанство и туризъм, Чепеларе, със съдействието на председателя на Общинския съвет Екатерина Петрова и по покана на директора на гимназията Стойка Терзийска, проф. Румен Драганов се срещна учениците от специализираната паралелка по туризъм.

Проф. Драганов изнесе лекция за най-новите тенденции в туризма, като обърна внимание върху навлизането на изкуствения интелект и принципите, по които се формира бизнес-план в туристическото предприятие.

На 27-и в Профилираната природо-математическа гимназия в Смолян по покана на директора Мария Илиева, проф. Боряна Бужашка разказа на учениците за историята на Българската екзархия, 155 години от чието основаване отбелязваме на 28 февруари.

Проф. Бужашка запозна учениците с историята и значението на това велико историческо събитие, легитимирало официално българската нация.

Ден по-късно по покана на кмета на Девин Здравко Иванов и на зам.-кмета г-жа Диана Чаушева, преподавателите изнесоха две лекции. По първата „Кулинария и туризъм“ говориха проф. Жоржета Назърска и проф. Румен Драганов.

Проф. Назърска разказа на учениците за първите кулинарни книги и тяхната роля за модернизацията на българското общество. На свой ред проф. Драганов се спря върху възловите компетенции, които бъдещите специалисти в областта на туризма трябва да формират.

По втората тема „Социализация на културното наследство“ доц. Нарцис Торбов и доц. Нина Дебрюне се срещнаха с ученици в залата с музейната сбирка. Доц. Дебрюне разказа за пътя, по който артефактите стигат до публиката, а доц. Торбов разкри историята на тракийските съкровища с открояване на символните значения.

След лекциите преподавателите заедно с ръководителя на катедрата проф. дфн Ваня Добрева бяха приети от кмета на Девин Здравко Иванов, където обсъдиха нови области за сътрудничество.