Екшън в парламента: ПП-ДБ се разпада?

Поредният провал на усилията да бъде избран председател на Народното събрание доведе до небивал трус в ПП-ДБ. Причината е, че ПП изгони депутатите Даниел Лорер и Явор Божанков, защото отказват да подкрепят кандидата от ИТН Силви Кирилов за председател на парламента. ДБ обаче застана на страната на изключените. Разрешаването на парламентарната криза се отлага за утре, 11 часа, когато депутатите ще възобновят с опитите да си изберат председател.

Божанков не е член на ПП, а е само депутат от нейната квота, но Лорер е в ръководството на формацията. Според информацията от ПП той се изключва от партията и нейните ръководни органи. В новия парламент все още няма сформирани парламентарни групи, така че се очаква, когато групите са готови двамата да бъдат независими.

Кирилов е основен претендент за председател на Народното събрание. Днес получи подкрепа и от ДБ, които досега му се противопоставяха. Така не му достигнаха точно два гласа, за да спечели поста – на Лорер и Божанков. Двамата системно му се противопоставяха при всички гласувания досега, а вчера Божанков атакува от трибуната Кирилов.

Засега повече подробности от ПП няма. За отбелязване е фрапиращата бързина, с която партията изхвърли двамата депутати – новината за това дойде съвсем внезапно, без никакви индикации, че предстои подобно нещо, както и без обяснение защо се пристъпва към такава драстична мярка. Няма обяснение също и защо свободната воля на двама депутати не се зачита, дори и да е различна от тази на групата. Буквално преди два дни съпредседателят на ПП Кирил Петков написа във Фейсбук: „Да съм рамо до рамо със свободни хора е привилегия.“

В същото време ДБ, които са партньори на ПП, застана на страната на изгонените. Множество политици от ДБ написаха във Фейсбук, че са подкрепили днес Силви Кирилов в името на това да стартира работата на парламента. Въпреки това, те не одобряват изключването на Лорер и Божанков. Такава е и позицията на ДБ като цяло. „Демократична България сме категорично против изключването на Даниел Лорер и Явор Божанков от ПГ на ПП-ДБ, заради гласуването им при избора на председател на НС“, написаха в официалната страница на ДБ във Фейсбук.

Това ознаменува поредната криза между ПП и ДБ. Двете политически сили, които действат заедно от години, напоследък видимо се раздалечават, като това е само поредният случай, който показва отчуждаването им.

Как се стигна дотук

На гласуване днес бяха подложени обичайните кандидатури на Рая Назарян от ГЕРБ-СДС, Петър Петров от „Възраждане“, Наталия Киселова от БСП и Силви Кирилов от ИТН. Както винаги, до балотаж стигнаха Назарян и Кирилов. Претендентът на ГЕРБ-СДС отново разполагаше единствено с подкрепата на собствените си съпартийци. При Кирилов обаче нещата се промениха.

Досега неговата кандидатура не успяваше, защото му се противопоставяха ДБ и БСП. Позицията на социалистите срещу него остана непроменена, но ДБ се обърнаха – в ранния следобед депутатът от коалицията Божидар Божанов заяви, че с колегите му ще подкрепят Кирилов. В замяна обаче очакват промени в Закона за Сметната палата, с които да се изберат нови ръководители на одитния орган. Причината да поиска това е, че председателя и зам.-председателя на палатата, също като председателя на Народното събрание, могат да бъдат избирани за служебни премиери. Целта, както обясни Божанов, е да се дадат повече възможности на президента Румен Радев да избере друг човек за ръководител на следващия служебен кабинет, а не само председателят на парламента. ДБ също очаква промени в Закона за съдебната власт, с които да се попречи на избора на Борислав Сарафов за следващ главен прокурор.

На последвалото гласуване Кирилов получи първо 118 гласа, а след прегласуване – 117. В гласуването се включиха 238 депутати, а за да спечели Кирилов поста му трябват над половината от участвалите в гласуването – тоест, поне 120 гласа.

Проблем се оказа отново съпротивата на БСП – 19 социалисти бяха против или въздържали се, но също така и депутати от ПП-ДБ – двама бяха против, а един се въздържа при прегласуването. Става въпрос за Явор Божанков и Даниел Лорер, както и за Надежда Йорданова, която обаче твърди, че е имала технически проблем при гласуването.

Така всичко увисна на гласовете на Божанков и Лорер и дори с подкрепата на 5 формации – ПП-ДБ, „Възраждане“, АПС, ИТН и МЕЧ, Кирилов не беше избран. Това провокира тежки обвинения от страна на поддръжниците на Кирилов – лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов обяви, че мястото на двамата дисиденти е в ДПС-НН – формацията на Делян Пеевски. Той обаче не се аргументира с нищо защо смята така.

Какво стана по-рано

От БСП сутринта дадоха сигнал, че са готови да сменят техния претендент. Социалистите предложиха всички формации да си изтеглят кандидатите и да издигнат нова, консенсусна фигура. Не казаха обаче кого предлагат. Предложението им не срещна подкрепа.

В началото на днешното заседание соцлидерът Атанас Зафиров влезе в сблъсък с Кирилов, който временно ръководи парламента в качеството си най-възрастен народен представител. Зафиров го обвини, че се опитва да спечели служебна победа в състезанието за председател, тъй като Кирилов отказал да свика председателския съвет на парламента, на който да се обсъди предлаганата от социалистите смяна на подхода при избора.

Кирилов кротко обясни, че не може да свиква председателски съвет. Причината е, че при липсата на действащ парламентарен правилник и сформирани парламентарни групи, такъв съвет не може да има. Това не укроти Зафиров, който се беше обидил на съпартиеца на Кирилов в ИТН Станислав Балабанов, задето снощи го нарекъл „слуга на Пеевски“. „Не, не съм слуга на Пеевски. Елате да ми кажете в лицето, за да ви кажа аз на кого сте слуга“, обърна се предупредително шефът на БСП към Балабанов.

За да успокои положението, Кирилов даде почивка, в която да се съберат партийните лидери за консултации. Това обаче не промени нищо. От ДБ съобщиха, че са предложили следната идея – техните депутати, ГЕРБ-СДС и БСП да дадат по 7 гласа за Кирилов, за да събере необходимото мнозинство. Но са получили отказ.

В залата споровете продължиха с напрегнат и понякога обиден тон. БСП и ИТН се скараха отново заради Кирилов – от партията на Слави Трифонов обвиняваха социалистите, че скършили мечтите на народа за бъдещето, а соцдепутатите отвръщаха, че след като ИТН предлага човек за служебен премиер, трябва да каже отсега кои ще му бъдат министрите. Зам.-шефът на ИТН Тошко Йорданов предупреди, че ако се стигне отново до предсрочни избори, начело на правителството ще остане същият премиер като сега – Димитър Главчев.

Делян Пеевски от ДПС-НН се обяви направо за нови избори. „Тези хора (другите политици – бел.а.) не осъзнават дневния ред на българските граждани и е хубаво партиите да седнат и да се разберат кога са изборите. Това е приключило“, каза той пред журналистите в парламента. Костадин Костадинов от „Възраждане“ също заяви, че не вижда възможност за правителство в настоящия парламент.

Поднови се войната между ПП-ДБ и „Възраждане“ – с обвинения, че плагиатстват законопроекти едни други, обиди и крясъци. А накрая националистическият лидер Костадин Костадинов заплаши противниците си, че ги очаква Белене и Сливенският затвор. Малко по-късно се стигна и до физическа разправа – депутатът от ДБ Манол Пейков се оплака пред медиите, че Славчо Крумов от „Възраждане“ го е блъснал в кулоарите. Не се разбра защо е станало препирнята, а самият Крумов не коментира.

Силви Кирилов пък се оплака от внушения и инсинуации спрямо себе си в медиите и, ни в клин, ни в ръкав, цитира на колегите си депутати Фридрих Енгелс, когото определи като голям философ и икономист: „Диференциално-диагностичното мислене на лекаря е висша форма на абстрактно мислене.“ Не се разбра съвсем в какъв контекст цитира философа.