Българските фермери излязоха на протест пред земеделското министерство, а недоволството им ще продължи и утре.
Днес те поискаха оставката на земеделския министър и изпратиха писмо до премиера и вицепремиера, в което дават срок за решение на проблемите им до неделя.
В противен случай заявяват, „че следващия вторник ще блокират държавата“.
От Министерство на земеделието преди минути обявиха, че са отворени за диалог.
Семейство Минчеви идват за протеста от чирпанско, където от поколения гледат биволи. Сега имат 160 и казват, че така повече не може.
„Цените не са променяни последните 10 години, цените на фуражите, на горивата , на заплатите – всичко върви нагоре, ние просто издъхваме“, коментира Минчо Минчев.
„Има прекалено много изисквания за животните – какво да ядат , къде да спят, с какво да се отгеждат”, казва Димка Минчева.
Протестиращите днес не присъстваха на разговора с властта вчера, но заявиха, че обещаните мерки няма да дадат резултат.
Те получиха покана за разговор в Министерство на земеделието. Първо настояха министър Вътев да слезе при тях, но после се качиха при него.
„Казахме , че той е загубил доверието на земеделските производители и че настояваме да си подаде оставката“, коментира Венцислав Върбанов, председател на асоциацията на земеделските производители.
„Отговори ми, че ще си даде оставката, когато му я поискат г-н Денков и г-жа Габриел. Значи следващите ни протести ще бъдат пред техните прозорци“, допълни още той.
„От утре ще започнат лавинообразни, самоорганизиращи се протести. Този процес ще стане лавина, ако министърът не прояви разум“, посочи министър Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите.
За кратко недоволните блокираха булевард „Христо Ботев“ пред земеделското министерство.
А земеделците от Българска аграрна камара предстои да решат дали да приемат предложената от правителството финансова помощ, или да излязат утре на протест.
На пресконференция представители на браншовите организации, членуващи в камарата, казаха, че очакват техните членове да обсъдят предложената от правителството компенсация за вноса от Украйна в размер на 10 лева на декар през март и още 10 лева през септември.
В зависимост от това какво решат земеделците, ще стане ясно и дали утре Българската аграрна камара ще организира протест.
„Протестната готовност не е отменена, преговорният процес не е завършен, очакваме всичко това, което коментираме или да бъде прието от нашите членове или съответно излизаме на протест”, коментира Симеон Караколев, от Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.