Заради неверието на овчарите, че животните са болни, БАХБ взе за втори път проби от стадата им

Има ли наистина чума по овцете във Велинград?

Допълнителните 315 проби, взети от 105 овце в засегнато стопанство във Велинград, са успешно приети в централната приемна на Националния диагностичен център, съобщи Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), предаде БНТ. От няколко дни там и има вълнение на животновъдите, които не вярват, че животните им са болни. Става дума за 2000 овце. Главният ветеринарен лекар на България д-р Илиян Илиев потвърди, че се чакат лабораторните проби, но предвид симптомите, явно става дума за епидемия. И отрече, че БАХБ иска да убие здрави животни. „В Гърция бяха убити 100 000 животни, у нас става дума за 2000“, каза Илиев.

Животните в стопанството показват изразена клинична картина на чума по дребните преживни животни – повишена температура, секрет от очите и общо неразположение, уточняват от агенцията. В момента са поставени под забрана засегнатите стада, като ветеринарните лекари следят състоянието на животните и предприемат всички необходими мерки за ограничаване на разпространението на заболяването.

Процесът по приемане е извършен от тричленна комисия, съставена от експерти – ветеринарни лекари, които са служители на Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт (НДНИВМИ). Комисията установи точно съответствие на броя на пробите с придружаващата документация, липса на счупени, разляти или повредени проби, както и пълна проследимост и правилна номерация. Пробите са с подходящо качество и годни за лабораторни изследвания.

Присъствието на представител на овцевъдните асоциации, както и на полицейски служители, е гарантирало допълнителна прозрачност на процедурата. Пробите са транспортирани в хладилни чанти и запечатани пликове, осигуряващи правилно съхранение по време на целия процес, пишат още от агенцията.

БАБХ припомня, че:

Чумата по дребните преживни животни (ЧДП) е острозаразно вирусно заболяване, което засяга овце, кози и други дребни преживни животни. Основните симптоми на заболяването включват висока температура, отказ от храна, намалена активност, зачервяване на очите, изтичане на секрети от носа и очите, а понякога и гнойни язви в устната кухина и по кожата. Заболяването се предава чрез контакт с болни животни, техните секрети или замърсени храни и предмети.

При потвърждение на чума по дребните преживни животни, се предприемат мерки за принудителна евтаназия по хуманен начин на всички заразени и контактни дребни преживни животни. Животновъдите в засегнатите стопанства получават компенсации за евтаназираните животни, унищожения инвентар и фураж.

Заболяването не представлява риск за здравето на хората, но може да доведе до сериозни икономически загуби.