Кабинетът плаща 900 000 лв. за една от жервите в ада „Миджур“

ВАС реши, че държавата е виновна за смъртоносния взрив в завода, при който загинаха 15 души

Опитът на правителството да се измъкне от плащане на обезщетение на близките на жертва на адския взрив в завод „Миджур“ от 1 октомври 2014 г. удари на камък. Върховният административен съд (ВАС) отказа да отмени влязлото в сила решение, с което през януари т. г. държавата беше осъдена да плати 450 000 лв. обезщетение на съпруга, дъщерята и майката на една от жертвите на взрива в завода на „Видекс“ АД край Горни Лом. През януари законната лихва беше над 434 000 лв.

ВАС реши, че държавата е виновна за смъртоносния взрив в завод „Миджур“, при който загинаха 15 души. Институциите ѝ тотално са пренебрегнали задълженията си, неглижирали са международни и национални закони и така се е стигнало до фаталния инцидент.

Вместо да плати тези близо 900 000 лв. обезщетение с лихвите обаче, правителството опита да събори влезлия в сила съдебен акт с аргумента, че исковете по другите дела за обезщетение след взрива са отхвърлени, а и ставало дума за трудова злополука, която трябва да бъде обезщетена по Кодекса на труда, а не по Закона за отговорността на държавата. Причина за конкретния взрив в конкретния момент е работодателят, а не действие или бездействие на администрацията, настояваха още юристите на държавата.

Петчленният състав на ВАС (Светлозара Анчева, Йордан Константинов, Кремена Хараланова, Димитър Първанов и Румяна Лилова) обаче приема, че твърденията на Министерския съвет и екоминистерството нямат фактическа и правна опора. Така искането на МС и МОСВ е отхвърлено. А лихвите към обезщетението, които държавата дължи на роднините на жертвата, продължават да се трупат. Към днешна дата те са вече 488 284 лв.

„Решението да се отхвърли искането за отмяна на влезлия в сила съдебен акт безспорно е правилно. Това искане нямаше никакви основания“, коментира пред „Сега“ адвокатът Александър Кашъмов, който представлява близките на жертвата. „По-скоро се изкушавам да коментирам не толкова юридическата страна, която е ясна, а моралната страна“, посочи още той.

По думите му „МС и МОСВ не са просто някакви звена в обществения живот, не продават мекици, за да мислят за своя частен интерес и печалба. Това са институции, които са призвани да бранят обществения интерес, благосъстоянието на обществото и правата на гражданите“. Кашъмов намира меко казано изключително странно „да тече дългогодишна война с нокти и зъби срещу сираци, хора, останали без съпруг, без дете, вследствие на трагична авария, взрив, причинена от безотговорното поведение на поредица длъжностни лица и институции“.

Адвокатът припомни, че човекът и неговият живот и права са висша ценност в съвременната правова държава. „Не намирам доказателства за това в поведението на българските правителства и МОСВ“, каза още той.

Отбеляза също и че за тази справедливост хората са чакали 10 години.

БЕЗ МИЛОСТ

„Радостта е наполовина, тъй като знам, че двамата кръгли сираци останаха не просто без обезщетение, но от техните сирашки пазви бяха откъснати малкото левове, които имат тези момчета, едното от които още е ученик. Бяха ограбени хора, които заслужават справедливост“, допълни той.

Кашъмов визира случая на двете момчета, които останаха кръгли сираци, тъй като при взрива в „Миджур“ загинаха и двамата им родители. Те също водеха дело за обезщетение срещу държавата, но през лятото го загубиха окончателно. Веднага след това държавата се задейства, за да си вземе разноските по делото от момчетата – около 2000 лв., които не са никак малка сума за тях.