Ветото на президента върху Закона за ратифициране на споразумението, с което България предоставя безвъзмездно БТР-и на Украйна, беше отхвърлено от Комисията по отбрана. С 11 гласа „за“ и 4 „против“ депутатите отново подкрепиха закона.
Президентът Румен Радев върна за ново обсъждане в парламента Закона за ратифициране на споразумението, с което България предоставя безвъзмездно БТР-и на Украйна.
В мотивите на държавния глава е отбелязано, че депутатите не са достатъчно запознати с конкретните параметри на дарението, което прави невъзможна обективната преценка дали техниката е с отпаднала необходимост. Според него предоставяната техника е високопроходима и би могла да се използва за охрана на българската граница и за оказване на помощ при бедствия и аварии.
Според министъра на отбраната мотивите на президента за налагане на ветото не са свързани с Министерството на отбраната, защото „машините са собственост на Министерството на вътрешните работи“. Той добави, че армията не е проявила интерес към бронираната транспортна техника.
Тагарев отново посочи, че БТР-ите са с отпаднала необходимост и уточни, че това не са машини, с които украинските войници могат да тръгнат в атака, но могат да се използват от войските за териториална отбрана и в леки условия вършат работа.
„Възраждане“ подкрепи ветото на президента.
„Самият факт, че техниката ще се използва от Украйна, показва, че тя може да свърши работа и в България“, смята Николай Дренчев от „Възраждане“.
Председателят на комисията Христо Гаджев от ГЕРБ-СДС поясни, че проектът на решение се разглежда още от юни месец и дебатът се води вече повече от половин година, което означава, че „темата не е претупана от НС“.
„Тези машини са обявени от състава на МВР за излишни не от вчера, не от днес, а от години назад. България има по-модерна техника, която ще ѝ е от полза. Техниката дори в резерв на МО е по-модерна“, каза още Гаджев.
Гл. комисар Николай Николов потвърди, че старите бронетранспортьори на жандармерията не са нужни на МВР.
„МВР смята, че въпросната военна специална бронирана техника е с отпаднала необходимост за структурите ни при изпълнение на своите функции. Същата не е необходима за военновременните задачи на МВР, както не е възможно нейното използване от структурите на гранична полиция за охрана на българската граница. За реакции при усложнена обстановка на разположение на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ е налична съвременна техника – приблизително 500 високопроходими автомобила“, каза Николов.
Той допълни, че в това число влизат и 33 машини тип верижна специална техника и 85 АТВ-та. Гл.комисар Николов потвърди, че сред 500-те машини има и бронетранспортьори, но бройката им е класифицирана информация.
Споразумението за предоставяне на бронирана транспортна техника бе подписано в София на 8 август, както и в Киев – на 13 ноември. На 22 ноември със 152 гласа „за“ и 57 „против“ Народното събрание прие България да дари безвъзмездно 100 бронетранспортьора с отпаднала необходимост на Украйна.
Ветото на президента ще се гласува в пленарната зала в петък.