Лоша Сурва: Водата масово поскъпва

Масово увеличение на цената на водата се очаква в по-голямата част от населените места в страната след Нова година. В 30 района местните ВиК оператора предлагат по-високи тарифи от 1 януари 2025 г., като на места повишението достига 20%.

Това става ясно от доклад на КЕВР и проект на решение на цените на ВиК операторите, които ще бъдат обсъдени на открито заседание на регулатора на 28 ноември.

В София, където КЕВР позволи на „Софийска вода“ да вдигне от 1 октомври цената с 20% до 3.530 лв. на кубик, сега концесионерът иска ново увеличение от 1 януари 2025 г. Предложението на „Софийска вода“ е поскъпване с 4% до 3.674 лв. на кубик.

ВиК-Сливен планира най-силен скок на цената на водата от Нова година. Предложението им е сегашните 3.9 лв. на кубик да нараснат до 4.65 лв. с ДДС, т.е. с 19,20%.

С 9,26%, или от 3,856 лв. на кубик до  4,213 лв., ВиК-Перник смята да повиши цената на водата. За Шумен и региона се очертава поскъпване с 9% до 5,97 лв. на кубик. Високо се очертава и поскъпването на водата в Троян – с 8.11%, а с над 5% – в Силистренско. В Разград, където населението плаща най-скъпата вода в цяла България, местното ВиК иска поредно увеличение – с 2.15%.

Все пак четири ВиК дружества предлагат намаление на цените. Добри новини има за жителите на Добрич и областта, където местното ВиК предлага поевтиняване с 15,4%. За Хасково ВиК услугите може да поевтинеят с 6,21%. С около 1% по-ниски цени се очакват също в Кърджали и Ловеч.

ТАКСА ВОДОМЕР

Регионалното министерство отново пусна за обществено обсъждане проекта за нов Закон за ВиК, с който иска да натовари собствениците на имоти с нова такса за достъп до ВиК мрежата. Целта е абонатът ще плаща всеки месец на ВиК дружеството някаква сума, дори да не е ползвал и капка вода.

И при предишния парламент МРРБ бе подготвило подобен законопроект, но той отнесе много критики и въобще не беше внесен в Народното събрание.

В проектозакона на МРРБ се предвижда цената на ВиК услугите да стане двукомпонентна и да включва – цена за достъп до ВиК мрежата и цена на кубичен метър за ползваните услуги.

В момента ценообразуването се прави за три вида услуги – доставяне на водата до имота, отвеждането й и пречистването й. Всяка от тях има отделна цена, но тя се начислява на база на потребеното за месеца количество вода.

Предлаганият от МРРБ нов начин на определяне на цената на водата с твърда компонента, която не зависи от потреблението, ще удари не само собствениците на празни жилища и къщи, но и потребителите в населени места с режим на водата. През последната година-две водни кризи обхващат във все повече населени места.

В мотивите за новата такса МРРБ обяснява, че така ще се гарантира покриването на разходите на ВиК операторите, а също и тяхната финансова устойчивост. Заради обезлюдяването на много региони в страната все по-трудно било на операторите да поддържат ВиК мрежите.

Как ще се определя такса „водомер“ засега няма никаква яснота. В законопроекта е записано, че ще има специална наредба за тази цел. Има опасения, че фиксираната компонента ще бъде много висока и може да достигне половината от сегашните сметки.