Зара и Саша живеят със семейството си в Малайзия, а момиченцето всеки ден ходи по няколко километра до детската си градина – по 5-10 км с денивелация от 300-600 метра. През 2023 г. то е изминало около 2200 километра през малайзийската джугла.
Родителите на децата се придържали към племенните модели на възпитание, които са изпълнени с много движение.
„Хубаво е да тичаш тук със Зара, в джунглата е несравнимо по-трудно. Тук в Хималаите пътеките са много по-добри от неравния терен в джунглата“, казва Саша.
Дори и минусовите температури не създават никакви проблеми за децата. Те са закалявани у дома със студени душове и допълнителен лед.
През уикенда Зара, Саша и баща им се завръщат благополучно в цивилизацията след своето високопланинско приключение – с широка усмивка на лицата.
4-годишната Зара е гражданин на Чехия и Канада, вече говори чешки, китайски и английски.
„Ще призная, че съм малко объркан. Не мисля, че едно четиригодишно момиче би се възхитило на Хималаите, особено в такъв екстремен зимен сезон. Условията със сигурност не биха се отразили добре на организма му. Въпреки това Зара не е била застрашена от лавини, пътеката следва своя ход и няма възможност да се изгубиш”, коментира опитният чешки алпинист Радек Ярош, цитиран от местните издания.
„Не казвам, че не беше трудно, но в основата е физическата подготовка. Трябва да си физически здрав, за да извървиш тези километри и да се справиш с изкачванията, да имаш нужната издръжливост и търпение. Дъщеря ми показа, че всичко това е възможно за децата дори на толкова малка възраст“, казва бащата на Зара.
В свят, в който възрастта често определя възможностите, 4-годишното момиченце показва, че ограниченията са дефинирани от съзнанието ни.