Невиждана наглост! „Софийска вода“ не се е отказала от намерението си да вдигне цената на ВиК услугите си с 20%. Ако Комисията за енергийно и водно регулиране одобри бизнес плана на дружеството, от 1 октомври, столичните абонати ще плащат по 3.52 лв. за куб. метър вода. При това компанията предвижда увеличения и през следващите две години – до 3.64 лв. през 2025 и до 3,80 лв./м3 през 2026 г. Сега цената е 2.93 лв.
Изчисленията и бизнес намеренията на компанията бяха предмет на обсъждане на заседанието на КЕВР в четвъртък.
Концесионерът от месеци се опитва да убеди КЕВР и обществеността, че исканото поскъпване било абсолютно обосновано и неизбежно, като посочва познати аргументи, че иска да прави големи инвестиции в мрежата и че всички цени вървят нагоре – на материалите, работната ръка, тока и т.н. Освен това дори повишената цена ще много под прага на социална поносимост, който за София бил над 7 лв. за 1м3, изтъкват от компанията.
Общинският съветник Войслав Тодоров призова КЕВР да не приема бизнес плана на „Софийска вода“. Той подчерта, че параметрите за рентабилност са прекалено високи за доставчик на обществена услуга- пределната норма на възвръщаемост на привлечения капитал е 3,88 %, а заедно с нормата на възвръщаемост на собствения капитал общата рентабилност отива на 14,44 %. „Софийска вода“ разпределя много високи дивиденти, посочи още Тодоров по време на обсъждането на бизнес плана.
Мая Манолова от „Изправи се БГ“ също изтъкна, че при 228 млн.. лв. печалба за следващите три години 175 млн. лв. дивиденти „ще заминат за Франция“ („Веолия“, която е акционер в „Софийска вода“, е френска компания).
Манолова дори упрекна регулатора, че е допуснал концесионерът да спечели съдебото дело за размера на дивидента.
„Много се говори за нашата печалба, но общите инвестиции за периода 2022 – 2026 г. са 260 млн. лева. Дори след повишението цената в София ще е четвъртата най-ниска в България, обясни Любомир Филипов.
Това, разбира се, не е сериозен аргумент, защото в София водата си тече по силата на гравитацията, докато има ВиК дружества, които трябва да използват помпи и имат огромни разходи за електроенергия.
Журналистът Велизар Енчев пък посочи, че „Софийска вода“ е изпълнила едва 17 от 50 показателя за качество на водата и при това положение не е нормално да иска поскъпване. Той изтъкна, че софиянци плащат за ВиК почти колкото парижани, но при огромни разлики в доходите и стандартите.
Сега тече 14-дневен срок, в който всеки заинтересован може да внесе в КЕВР своето становище и забележки по бизнес плана на „Софийска вода“. Комисията ще вземе своето решение на закрито заседание на 30 септември или на 1 октомври.