Досегашният вицепрезидент Лай Чин-те, известен в чужбина като Уилям Лай, ще е следващият президент на Тайван, ако изборната комисия потвърди резултата от преброяването няколко часа след като Тайван гласува на президентски и парламентарни избори.
Това сочат официалните данни, които постъпват от няколко часа, на базата на 94% избирателните секции. Според тях Лай, от управляващата Демократична прогресивна партия (ДПП), имаше преднина от почти 1 млн. пред Хоу Ю-их от Националистическата партия на Китай („Гуоминдан“ или КМТ) към 14 ч. българско време, с над 40% от гласовете и подкрепа от над 5.1 млн. избиратели).
Също около 14 ч. кореспондентът на датското издание „Берлингске“ съобщи, че Хоу е признал поражението си и се е извинил в национален ефир.
Вотът се наблюдава внимателно в Китай; Лай се смята за привърженик на независимостта, каквато Тайван не е обявявал формално и каквато е нежелана от Китай, който настоява, че островът е негова непокорна провинция. Победа на Лай би била бепрецедентна за ДПП – трета поред в кратката, 30-годишна демократична история на Тайван. За пръв път след два мандата тази изгряла в края на еднопартийния режим организация няма да предаде властта на по-отворената към Китай КМТ.
Китайската народна република никога не е владяла острова, чието самостоятелно управление води началото си от китайските националисти „Гуоминдан“, избягали там след гражданската война през 40-те години на миналия век.
Тайван се демократизира в последните три десетилетия и докато КМТ и ДПП се редуват, те са въвлечени в сложен баланс с гиганта от другата страна на Тайванския проток. КМТ, която в по-голяма степен желае диалог и сътрудничество с Китай, обвинява ДПП, която набляга повече на собствения път на Тайван, че с действията си тласка страната към „война“.
Избирателните секции затвориха в 16 ч. местно време или 10 сутрита българско. Броенето е изцяло ръчно и съпътствано от викове в избирателните секции, докато се записва всеки глас (и всеки може лично да наблюдава процеса).
Иначе вотът протече без инциденти, макар поне трима души да бяха хоспитализирани след изяждане на капсули за пране, раздадени от КМТ в провинция в Западен Тайван; сбъркали ги със сладки.
Резултатът от проваленото обединение
Очакванията в повечето проучвания бяха Лай да спечели, макар и с относително малка преднина пред Хоу, чиято преднина от 9-10 пункта се утвърди още с данните от първите 10% от секциите.
Данните бележат успех за Хоу и КМТ в източните, по-слабо населени провинции и части от севера (където е по-голямата част от населението).
Бившият полицай Хоу, смятан за умерен в редиците на КМТ (и нехаресват от мнозина), засега не успява да поведе дори в Ново Тайпе, на което е кмет втори мандат.
Те са разочарование и за третия кандидат, бившия кмет на Тайпе Ко Уън-дзие, лидер на Тайванската народна партия (ТНП), повел само в някои крайбрежни райони.
Лай обеща приемственост във властта и автономност в решенията на Тайван за диалога с Китай, като допусна, че (противно на твърденията на опозицията) е възможно дори „приятелство“, ако Пекин не държи да е изцяло по неговите правила. КМТ представяше вота като избор между война и мир; ТНП – като алтернатива за младите и всички други уморени от двупартийния модел, фиксирал се върху разделенията заради Китай.
КМТ и ТНП, който също иска диалог с Китай, опитаха да обединят усилията си и да излъчат общ кандидат под наставленията на откровено прокитайския бивш президент Ма Ин-дзьо (КМТ), но усилията се провалиха. Резултатите на Хоу и Ко заедно надхвърлят 50% от вота, макар да не е известно дали този резултат би се възпроизвел при единен кандидат.
Третият кандидат Ко, с 26% от вота и 3 млн. гласа, все пак илюстрира разочарованието и умората от ДПП след осем години на власт: За досегашния президент Цай Ин-уън през 2020 г. гласуваха 8 млн. души.
Денят на изборите бе съпътстван и от фалшиви новини и дезинформация – например това, че на улицата много хора са били намушкани с нож. Публикацията, след анализ на център за проверка на фактите, отведе до китайски сайт и инцидент от Китай, но, изглежда, бе насочена към югозападния град Тайнан, който заедно с прилежащата провинция е бастион на подкрепа за ДПП.
Опозицията може да вземе парламента
Анкетите същевременно сочеха победа на опозицията в парламентарния вот, който също се провежда днес. Предстои това да бъде потвърдено от данните.
Успех на КМТ в парламента би затруднил законодателната дейност: важните законопроекти обикновено се приемат с консенсус, но спорни въпроси като оръжейни сделки със САЩ, желани от Лай, биха породили напрежение (макар и армията вече да призовава Тайпе да се съсредоточи върху укрепване на местните способности, вместо придобиване на нови и нови модерни оръжия).
Досега ДПП имаше мнозинство в парламента с 63 от 113 места. КМТ бе с 38, ТНП – с пет. Парламентарната система е смесена, като част от депутатите се избират мажоритарно, а 6 места са запазени за коренните народи.
Мандатът на досегашния президент изтича на 20 май. Държавният глава съсредоточава власт, като назначава премиера (който формира кабинет), подписва законодателство и задава общи насоки на властта, но парламентът е необходим за много ключови решения.
Президентът има право на два четиригодишни мандата, това е и причината Цай, която е на власт от 2016 г., да не можеше да се кандидатира отново.