Съвсем очаквано – академик Николай Денков най-вероятно ще бъде кандидатът за премиер на коалицията ПП-ДБ. Докторът по физикохимия, който е в топ класацията на най-влиятелните учени в света, вероятно ще натежи пред политическите кандидатури на Кирил Петков и Асен Василев. Академикът има огромен шанс да бъде обединяваща фигура и да бъде приет и от другите политически сили за пост №1, включително от ГЕРБ, твърдят политически анализатори.
Кандидатурата на академика е актуална, след като стана ясно, че почти 100% кабинет с първия мандат- този на ГЕРБ, няма да има. И на днешната лидерска среща, Кирил Петков и Асен Василев потвърдиха, че няма да подкрепят кабинет с първия мандат. Това накара Бойко Борисов да поиска от ПП-ДБ състава и имената на техния проектокабинет, за да може първата политическа сила да прецени дали има неприемливи фигури в списъка.
„Трябва да има правителство – иначе работим на два такта. Ако правилно съм разбрал, искате да ви подкрепим с втория мандат и да ви контролираме през Народното събрание. Има и други партии, можем да организираме много мощна коалиция. Да чуем все пак – „празен чек“ или „котка в чувал“. Хубаво е да ни представите състав на кабинет – премиер и министри, за да можем да мислим. Няма да изпадам в детайли, но мисля, че ни разбирате“. Това заяви председателят на ГЕРБ Бойко Борисов по време на лидерската среща с ПП-ДБ.
Ако вие представите кабинет и ние да го харесаме, имаме тема за разговор“, добави той и подчерта, че ситуацията е нестандартна. Борисов обясни, че трябва да има имената на проектокабинета на ПП-ДБ, за да не се окаже, че вътре има неприемливи за ГЕРБ лица.
„Предлагането на състав на кабинет от втората сила преди първия мандат не е традиционен подход. Трябва да го обсъдим с партийните органи“, отговори Асен Василев.
Денков бе и номинацията за премиер на ПП на миналите парламентарни избори, той прие и втория мандат за съставяне на правителство от президента Румен Радев. Тогава фаворитът на ГЕРБ – проф. Габровски не успя да събере нужната подкрепа и кандидатурата му бе отхвърлена от Народното събрание.
Николай Денков е академик на БАН и редовен член на европейската научна академия Academia Europaea, професор и доктор на науките по физикохимия. Член е на експертна група „Физически науки“ към Европейската космическа агенция. Ръководи лаборатория “Активни формулировки и материали” във Факултета по химия и фармация на СУ „Св. Климент Охридски“.
Според класация на университета в Станфорд от 2021 г. акад. Денков е в първия 1% на най-влиятелните учени в света в своята сфера. Научните му изследвания са в областта на физикохимията на колоидно-дисперсните системи, повърхностно-активните вещества и техните многобройни приложения. Публикувал е над 180 научни статии, две от които в престижното списание Nature и по една в Nature Physics и в Nature Communications, както и 18 обзора.
Неговите разработки са цитирани над 10 000 пъти в научната литература (h-index = 50). Изнесъл е над 90 лекции на международни конференции, провел е над 80 семинара в чуждестранни университети и изследователски институти. Съавтор е на 12 патента, включително шест международни и четири чуждестранни. Ръководил е повече от 45 международни проекта, финансирани от чуждестранни фирми.
Работил е като гост-изследовател в японската научна фондация (JRDC), старши изследовател в института на фирмата Rhone-Poulenc (Франция), водещ учен в изследователския институт на фирмата Unilever (САЩ). Бил е гост-професор в Инженерното висше училище по индустриална физика и химия ESPCI-Paris и в университета в Лил (Франция).
За своите научни постижения акад. Денков е удостоен с редица престижни отличия: наградата Solvay на Европейското колоидно общество (European Colloid and Interface Society), наградата Lectureship Award на отделението за колоиди и междуфазови граници на Японското химическо дружество, националната награда “Питагор” на Министерството на образованието и науката и др.
От 2014 до 2016 г. акад. Николай Денков е бил заместник-министър на образованието и науката с ресори висше образование и европейски структурни фондове. През 2016 г. подава оставка поради несъгласие с политиката на тогавашното ръководство в МОН. През 2017 г. и 2021 г. e служебен министър на образованието и науката, а през 2021-2022 г. e министър на образованието и науката в редовното правителство на Кирил Петков.
Акад. Николай Денков е народен представител от „Продължаваме промяната“ в 48-ото Народно събрание. Избран е от 30-и многомандатен избирателен район – Шумен. Заместник-председател е на парламентарната Комисия по образование и наука.