През последните седмици протести в Унгария, инициирани от инфлуенсъри, са напът да се превърнат в една от най-масовите демонстрации срещу премиера Виктор Орбан.
Помилване на човек, прикривал сексуално насилие над деца, излезе наяве сега. Това доведе до оставката на президента Каталин Новак и други политически фигури.
Консерваторът Орбан, който е на власт от 2010 г., се опита да потуши скандала, който свали ключови политически фигури като самата Новак и бившият министър на правосъдието Юдит Варда. Но новините, свързани със скандала, продължиха да доминират в местните медии през цялата тази седмица.
„Подадоха оставки, но не поеха отговорност. Те не се появиха и не предложиха честни извинения. И не разкриха кой е участвал в тази гнусна афера“, коментира опозиционерът Андрас Фекете-Гиор.
За политолога и преподавател в Централно европейския университет в Будапеща Даниел Смилов управлението в Унгария за последните 14 години власт на Орбан минава под знака на т.нар. нелиберална демокрация.
„Всичко това се превърна в много тежък удар по Орбан и неговото управление. Много изненадващо, защото когато имате доста сериозен контрол върху медиите и класическите канали, все пак в обществото се трупа напрежение.
Орбан управлява от 2010 г., той и преди това е бил на власт, но от последното му избиране непрекъснато управлява от 2010 г. Всъщност той управлява по доста конфронтационен начин. Не е човек, който търси консенсус на всяка цена, а напротив. Трупа се напрежение и според мен този казус е дал повод за избухване на тези напрежения“, казва Смилов.
Инициатори на общественото недоволство срещу помилването са девет от най-популярните инфлуенсъри в страната, сред които е и популярната певица Азахрия. Те не спират да публикуват призиви за протестни действия през социалните канали.
„Изглежда сме свидетели на нов тип недоволство, провокирано от популярни личности. Сякаш обществото ги приема като културни трегери и те могат да променят дори и политическите пластове в страната, а не само да рекламират любимите продукти“, коментира политическият анализатор Роберт Ласцло.