Продажбите на американски оръжия в чужбина нарастват рязко през миналата година, достигайки рекордните 238 млрд. долара, след като руската инвазия в Украйна повиши търсенето.
Правителството на САЩ е договорило директно продажби за 81 млрд. долара – с 56% повече от 2022 г., съобщават от Държавния департамент. Останалите са директни продажби от страна на американски отбранителни компании на чужди държави.
Полша, която е съседка на Украйна и в момента се стреми да разразшири отбранителни си сили, е един от най-големите купувачи. Страната е купила хеликоптери Apache за 12 млрд. долара и също така е платила 10 млрд. долара за ракетни системи High Mobility Artillery Rocket Systems (Himars).
Държавата е дала и 3.75 млрд. долара за танкове M1A1 Abrams, се посочва в доклада на Държавния департамент на САЩ за финансовата година до октомври. Полша е похарчила 4 млрд. долара за системи за противовъздушна отбрана.
Полският премиер Доналд Туск обеща да продължи програмата за модернизиране на армията на предишното правителство, която имаше за цел да превърне страната в „най-мощната сухопътна сила в Европа“.
Германия е похарчила 8.5 млрд. долара за хеликоптери Chinook. България одобри закупуването на близо 200 бойни и спомагателни машини – основно Stryker, за 1.5 млрд. долара, а Норвегия купи хеликоптери за 1 млрд. долара. Чехия пък се сдоби с изтребители F-35 и муниции за 5.6 млрд. долара.
Продажбите на оръжия на САЩ са били подкрепени и от държави, които се отдръпнаха от Русия, която от десетилетия е вторият най-голям продавач на оръжие след Щатите.
Администрацията на американския президент Джо Байдън твърди, че американската подкрепа за Украйна дава тласък на местната икономика чрез продажбата на оръжия.
Въпреки това щатските законодатели изглеждат все по-склонни да сложат край на директната подкрепа за Украйна, като много републиканци оказват натиск тази подкрепа да бъде обвързана с преразглеждане на имиграционната политика на САЩ.
Извън Европа, Южна Корея е платила 5 млрд. долара за изтребители F-35, а Австралия е дала 6.3 млрд. долара за военно-транспортни самолети C130J-30 Super Hercules. Япония пък е сключила сделка на стойност 1 млрд. долара за разузнавателни самолети E-2D Hawkeye.