– След дълги усилия може да се поздравим, че столичното летище ще носи ново име – на Апостола на свободата. На кого да отдадем заслужените поздравления, проф. Семов?
– Летището никога не е имало име и за първи път се именува. “Враждебна” бе позоваване за системите за оповестяване. Но никога не е получавало име с акт на държавен глава или друг държавен орган. Смятам, че това е значимо народно дело, заслугата за което е, на първо място, на доскорошния председател на БАН акад. Юлиан Ревалски, който намери воля и мъдрост да поднови това отдавнашно предложение и да го доведе докрай.
Заслуга имат и двама министри на транспорта – служебният Красимира Стоянова и настоящият Гроздан Караджов. Без тях и съдействието на Министерството на транспорта това начинание не би могло да се осъществи. И несъмнена е заслугата на президента Румен Радев.
Не само защото е овластен да издаде указ, а и защото от първия момент, в който с акад. Ревалски му споделихме тази идея, изрази ясна подкрепа и не се отказа, докато именуването не стана факт с негов указ. Заслуга имат и кметовете на София – Йорданка Фандъкова и Васил Терзиев, които също дадоха положително становище. Такова два пъти бе поискано от Столичната община, защото става дума за столичното летище.
– Какъв сигнал се изпраща и на българите, и към гостите на столицата и страната ни?
– Първо, по този начин нашият народ се нарежда сред всички други народи, чиито летища носят имена на най-значимите национални фигури. “Шарл дьо Гол” в Париж, “Никола Тесла” в Белград, “Мустафа Кемал Ататюрк” в Истанбул, “Вацлав Хавел” в Прага, “Бен Гурион” в Тел Авив, “Джон Ф. Кенеди” в Ню Йорк. Има и летища, които носят имената на най-ярки творци на нацията – “Леонардо да Винчи” в Рим, “Ференц Лист” в Будапеща, “Фредерих Шопен” във Варшава.
Второ, България еднозначно именува международната си входна врата на своя несъмнено най-велик син, който има заслуги не само за българската история, но и за демокрацията и етническата толерантност на Балканите. Затова името е изключително добре прието от всички съседни народи. Левски е символ на волята за независимост и мъдростта за етническа и верска толерантност – няма друг такъв символ на Балканите.
Васил Левски е първият републиканец на Европа, изрекъл програмната формула “Чиста и свята република” и един от първите ѝ демократи, формулирали модела на днешната демократична и правова държава: “В която всички ще живеем като братя, стига да припознаем законите наравно”.
– Трябва ли и останалите летища у нас да се именуват на значими исторически фигури?
– Те също никога не са именувани и ползват името на града или местността, в която се намират. Би било добре, ако поне международните летища на България носят име на някоя от най-големите личности на нацията.