Единодушно, без никакво обсъждане и дебат, със 7 гласа „за“ прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет реши да възобнови процедурата за избор на нов главен прокурор. Решението трябва да бъде внесено за обсъждане и в пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС) и да се гласува отново там като това предстои да се случи на следващото заседание на 12 септември.
„Искам ясно да кажа, защото слушам по медиите – тук ние не откриваме нова процедура, а възобновяваме тази, която открихме миналата година, защото сме длъжни да я възобновим след решението на Конституционния съд“, обясни Стефан Петров от квотата на следователите, който е внесъл точките за разглеждане в дневния ред и препоръча „да не се търсят някакви странични доводи“.
След отстраняването на Иван Гешев в края на юни м.г. ВСС официално откри процедура за избор на нов главен прокурор, като междувременно постът беше зает временно от Борислав Сарафов, който е изпълняващ функциите вече повече от година. Откриването на процедурата беше задължение на съвета по закон, но малко след това тя бе спряна в очакване както на произнасяне на Конституционния съд, който бе сезиран от Гешев, така и на промените в Конституцията, които станаха факт през декември.
През юли тази година Конституционният съд се произнесе за намалените мнозинства за избор на нов главен прокурор, които с промените в НПК и ЗСВ вече са възможни с 13, а не със 17 гласа „за“. Прокурорската колегия трябва да обсъди промяната на правилата за избора, за да съобрази променените мнозинства.
Прокурорската колегия прие и график за провеждане на процедурата за избор на нов главен прокурор, която предвижда на 4 последователни заседания в четвъртък – на 19 септември, 26 септември, 3 октомври и 10 октомври да бъдат правени предложения и номинации. Предложения за кандидатури за главен прокурор могат да правят не по-малко от трима от членовете на прокурорската колегия на ВСС, както и министърът на правосъдието.
До 24 октомври кандидатите за нов главен прокурор ще имат краен срок за представяне на концепция за това как ще управляват държавното обвинение и за документи към нея. На 26 ноември комисиите по атестиране и конкурсите и тази по професионална етика трябва да приемат доклади, с които да се произнесат за качествата на номинираните и допустими ли са кандидатурите им.
На 5 декември трябва да бъде обявена точна дата, място и час за изслушване на кандидатите. На 8 януари е крайният срок за представяне на становища и въпроси към кандидатите, които ще им бъдат задавани по време на изслушването. На 16 януари трябва да се проведе изслушване на кандидатире и гласуване.
Отново единодушно и със 7 гласа „за“ прокурорската колегия прие и промени в правилата за избор на „тримата големи“ – председателите на Върховния касационен съд, Върховния административен съд и главния прокурор. Промените се налагат заради промените в Конституцията, Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт, които бяха приети след отстраняването на Иван Гешев през юни м.г.
Една от промените е свързана с мнозинството, с което се избира главен прокурор. С промени в Закона за съдебната власт преди отстраняването на Гешев изборът и освобождаването на нов главен прокурор вече става с 13 гласа „за“, вместо със 17.