Седмица след като почина малката Амая, за която хиляди българи събираха средства за сърдечна трансплантация, родителите ѝ говорят пред bTV.
В деня, в който трябваше да излети за клиника в Индия, сърцето на момиченцето спря.
Последните часове от живота на Амая преминават в опити детето да бъде превозено от Националната кардиологична болница до клиниката в Индия. За транспорта родителите наемат индийска компания и медицински екип от Турция, защото у нас няма екип, който може да подсигури пътуването. В деня на полета в София настъпва логистичен хаос.
„Пристигаме всички на летище София и получаваме въпрос от чуждестранните медици: „Къде е оборудването? Трябваше да се върнем с малката обратно до Националната кардиологична болница. След 5-6 часа започваме наново цялата операция. При свързване на апарата за обдишване, турските медиците установяват, че накрайникът, свързващ апарата и самолета, не съвпадат“, пише в статус във Фейсбук бащата на Амая.
След поредно връщане на детето в Националната кардиологична болница Амая издъхва.
„От самата транспортна компания не получихме нито едно „съжалявам“, каза Калоян Абрашев, баща на Амая.
Родителите отказват да чакат ред за трансплантация в България и заради това и финансиране от държавата, защото са имали спешната нужда от трансплантация.
„Поддържахме връзка с родителите на бебе Кристин, при които имаше щастлив край, основно те ни насочиха към Индия“, каза майката на Амая – Силвия Николова.
От националната кардиологична болница, в която се лекува Амая, отказват публичен коментар по темата.
„Откъм институции ние изобщо нямаме никакви претенции, те си вършеха блестящо работата“, обясни бащата на детето.
В дарителската сметка на Амая и платформата за набиране на средства има 1 300 000 лева.
„Искаме да ги дарим на други подобни случаи. Който си иска средствата обратно, той е в пълно право и ние ще му съдействаме“, поясни Абрашев.
След официално запитване на bTV, индийската транспортна компания все още не е дала своята позиция по казуса Амая.