Ще внесем промени в Закона за защита от домашното насилие. Това обявиха от родителските сдружения „Честни и независими“ и „Гласът на бащите“ в Националния пресклуб на БТА.
Сред участниците в събитието бяха Андрей Едрев, Милен Зарев, Николай Ляков, Стефан Августинов, Стилиян Александров, Христо Симеонов, Владимир Ненов, Любомир Петков, Георги Неделчев, Станислав Найденов – Спенс.
Сдружение „Гласът на бащите“ си поставя няколко основни цели – всичките обединени около мотото и основна цел, а именно – децата.
Организаторите посочиха, че начинът, по който се прилага законът, не отговаря на европейските стандарти, а предизвиква насилие, вместо да го предотврати. По думите на Стефан Августинов „законът за домашното насилие се използва за разделение на семейството и е активен само ако жертвата е жена.“
Той посочи, че „държавата е абдикирала да защитава правото на бащата да бъдат родители“. Според него държавата е обявила война на всички български бащи. Той каза още, че сдруженията им имат за цел да помагат на всички бащи, който водят битки за децата си, но и на майки, които са пострадали и нямат право да виждат децата си.
Андрей Едрев, един от учредителите на родителско сдружение, посочи, че за периода от 2014 до 2023 г. има подадени общо 4000 жалби за домашно насилие, като от тях 30% са фалшиви. По думите на Едрев истинските жертви на домашно насилие не се оплакват, защото ги е страх, а голяма част от тези жалби са на жени, които не са жертва на домашно насилие. Домашното насилие не е обявено за престъпление, добави Едрев. Той представи и още данни на МВР, в които се посочва, че от всички подадени жалби за 2023 и 2024 г. само 32 са с обвинителни актове, което около 1,5% от всички.
Адвокат Росен Рашков заяви, че единствените искания на родителските сдружения са да не бъдат дискриминирани българските мъже и бащи. По думите на Рашов Законът за защита от домашно насилие е средство за репресия. Адвокатът посочи, че са тази пресконференция не целят да отричат, че има домашно насилие, но искат да сложат акцент върху това, че мъжете също страдат от него. Рашков посочи още, че от представения процент обвинителни актове за 2023-2024 г. – 1,5%, много малка част от него ще стигне до осъдителна присъда. Юристът каза, че внесен обвинителен акт, не означава присъда.