Сефте за 155 години: Жена се бори за шеф на БАН

Чл.-кор. Евелина Славчева от Института по електрохимия и енергийни системи и акад. Христо Найденски от Института по микробиология са двамата кандидати за председател на Българската академия на науките. Вторият мандат на сегашния ѝ ръководител акад. Юлиан Ревалски изтича на 7 декември.

Славчева е първата жена в 155-годишната история на БАН с шанс да оглави най-голямата и авторитетна научна институция у нас. Тя е химик, занимава се с изследванията на водорода, като дълги години е директор на института към БАН.

Ръководител на 23 научноизследователски проекта, сред които “Център на компетентност ХИТМОБИЛ – технологии и системи за генериране, съхранение и потребление на чиста енергия”. Осем г. е председател на Общото събрание на БАН, шеф на Департамента по инфекциозна микробиология, от 2012 до 2020 г. е директор на Института по микробиология, преди това бе зам.-директор, който отговаря за връзките с обществеността и чужбина.

Взаимодействието с бизнеса и висококачествената експертна дейност в полза на държавата са сред приоритетите на чл.-кор. Славчева, записани в програмата ѝ за управление. Като проблем изтъква недостатъчния брой докторанти в БАН.

Въпреки че след вдигането на докторантските стипендии (в момента те са 1227 лв.) се забелязва леко повишаване на интереса към докторантура в БАН, това все още не е трайна тенденция с добър темп. “Един преглед на интернет страниците на БАН и отделните институти показва, че поредният конкурс за прием на докторанти се обявява с кратко формално съобщение. Почти липсват атрактивни обяви, ангажиращи по грабващ вниманието на младите хора начин и даващи информация както за научните тематики, така и за условията и възможностите за кариерно развитие”, пише тя в програмата си.

Тя предлага социални стимули, които БАН “в качеството си на голям работодател може да предприеме – отстъпки в музеи, билети за концерти,

театрални представления, събития, посещения в спортни обекти и т.н., дори и отстъпки при пазаруване в определени магазини. Ще провокира дискусия в Общото събрание на БАН за възможностите академията да изгради собствено модерно общежитие за млади семейства.

Периодично атестиране на учените и на специалистите с висше образование, техническия и административния персонал ще даде възможност ясно да се определи тяхната активност, пише в програмата на акад. Найденски. Той обяснява, че получените оценки ще служат не само за справедливо заплащане в съответствие с постигнатите резултати, но и ще са в основата на обективен анализ за качеството на изследователската дейност и за мерки и политики за създаването на по-компетентни и конкурентоспособни научни кадри.

“Всеки нов председател трябва да погледне какво е направено дотук, да оцени положителното и да продължи нататък, надграждайки”, каза в интервю за “24 часа” в началото на октомври акад. Юлиан Ревалски. Самият той постъпил така, поемайки поста от предшественика си акад. Стефан Воденичаров.

Заседанието на Общото събрание на БАН за избор на председател на БАН е предвидено да се проведе на 2 декември 2024 г.