Столична община ще направи втори опит да възстанови пред НДК Мемориала на загиналите войници от Първи пехотен софийски полк и Шести пехотен търновски полк през войните от 1912 до 1918 г. на мястото на демонтирания паметник „1300 години България“. Главният архитект Здравко Здравков е обявил конкурс за изготването на работен инвестиционен проект, който да предложи най-доброто решение за възстановяване на паметника и за неговото осветяване през нощта. Архитектите трябва да предложат и подходящо решение за отдаване на почит, включително и за полагане на венци.
„Всяко предложение следва да доказва, че при реализацията си реално ще повиши качеството на обитаване на парковото пространство, без да препятства и изменя характера на ежедневно извършваните дейности на територията на парка“, пише в заданието. Спечелилият конкурса ще получи награда от 30 000 лв., вторият– 10 000 лева, а третият – 5000 лв. Документи за участие в надпреварата могат да се подават почти до края на януари 2024 г. Победителят може да получи и още 100 000 лв. за изработката на работен проект и авторски надзор при изграждането на мемориала.
През 2023 г. отиващият си Столичен общински съвет одобри искане за пълното възстановяване на мемориала, като идеята на вносителите бе средствата да се събират с дарения. През 2017 г. на мястото вече бе върнат бронзовият лъв, който е бил част от монумента. На него са изписани имената на около 3 000 войници, загинали в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. През 2018 г. бе обявен предишният архитектурен конкурс за връщането на целия паметник, след който обаче не бе излъчен победител.
В оригиналния си вид мемориалът е бил във формата на буквата „П“, като всяка от стените е с размери около 20 м дължина и 10-11 м височина (виж снимките долу). Центърът на композицията е бил стоящият и вече възстановен лъв. Паметникът е открит на 28 октомври 1934 г. от цар Борис III.
Разрушаването на паметника продължава няколко десетилетия и преминава през три етапа, припомня БТА. Съюзническата бомбардировка над София на 10 януари 1944 г. от самолети на САЩ нанася тежки щети в района на пехотните казарми. Разрушена е дясната мемориална стена на монумента и частично е засегната централната, а оцелява само лявата част на монумента.
Оцелелите плочи са демонтирани през втората половина на 60-те години на ХХ в. при строителството на модна къща „Лада“, а при изграждането на НДК през 1980 г. паметникът е напълно премахнат. Запазените плочи (около 180) са предадени за съхранение в Националния военноисторически музей.
10 януари 1944 г. Около 12 часа 40 самолета бомбардират гр. Скопие, хвърлени са 180 бомби, убити са 12 и ранени са 16 души (според други данни убитите са 100).[42] Следва удар върху на София. Това е първата съвместна дневно-нощна атака, при което английската авиация атакува през нощта, а американската, която има по-добро изтребително прикритие – през деня.
Дневната е извършена от 330 американски самолета. Градът е атакуван от два американски бомбардировъчни полка Б-24 и Б-17 „Флаинг Фортес“ – около 220 бомбардировача и 110 изтребителя „Лайтнинг“. Бомбардировката е извършена към 13:00 часа когато атакуват бомбардировачите, т. нар. „Летящи крепости“. Потвърдено е участието на 143 B-17 Flying Fortress, 37 B-24 Liberator) и 110 изтребителя P-38 Lightning.