Частните пенсионни дружества печелят милиони от събираните от парите на осигурените граждани такси, като няма значение дали постигат положителна или отрицателна доходност от управлението на средствата за пенсии, показват данни на Комисията за финансов надзор. През 2023 г. приходите на частните пенсионни дружества, които управляват универсалните, доброволните и професионалните пенсионни фондове, от такси са в размер над 251 млн. лв.
Само за първите три месеца на настоящата година приходите на пенсионните дружества от такси са в размер на 69,35 млн. лв. Това представлява ръст от над 15% спрямо същия период на миналата година. Събираните от парите на осигурените такси дават възможност на пенсионните компании да реализират големи печалби. За цялата 2023 г. отчетената от тях печалба е в общ размер над 94,7 млн. лв., което е ръст с 38 на сто спрямо предходната година. За първите три месеца на настоящата година реализираната печалба от компаниите е над 30 млн. лв., което е ръст с над 10% спрямо същия период на миналата година.
Отчетеният ръст на печалбите се различава от резултатите от управление на парите на осигурените. Общо за 2022 г. и 2023 г. събраните от частните пенсионни дружества такси са в размер на близо 465 млн. лв. Като през 2023 г. събраните такси нарастват със 17,5% спрямо предходната година, показват данни на КФН.
Същевременно за 2-годишния период от началото на 2022 г. до края на 2023 г. повечето от управляваните от пенсионните дружества фондове реализират отрицателна доходност, тоест парите на осигурените вместо да нарастват, намаляват. Официално отчетената от КФН годишна доходност за този период на универсалните пенсионни фондове е средно -1,62%, на професионалните фондове е средно -0,92%, а на доброволните е -0,50%.
Отрицателната доходност се дължеше на спада на индексите на международните капиталови пазари и поевтиняването на редица акции, в които пенсионните фондове инвестират парите на осигурените. При тази отрицателната доходност, нетната печалба на пенсионните дружества общо за двете години 2022-2023 г. е 163 млн. лв. Това става благодарение на факта, че таксите на пенсионните дружества не зависят от това дали реализират положителна доходност от управление на парите на осигурените, тоест дали увеличават натрупаните пари за изплащане на втори и трети пенсии.
Към края на месец юни 2024 г., до когато са последните официални данни на КФН, доходността на частните пенсионни фондове се подобрява. Годишната доходност за периода от края на юни 2022 г. до края на юни 2024 г. за универсалните пенсионни фондове е средно 4,85%, за професионалните фондове е 4,74%, а за доброволните фондове е средно 5,50%. На пръв поглед резултатите изглеждат добри. Но данните показват, че за период от две години общата постигната доходност от универсалните пенсионни фондове е малко под 10 на сто.
А официалната инфлация, измерена от Националния статистически институт, за същия период от две години е в размер на 11,5%. Оказва се, че доходността на универсалните фондове е по-ниска от инфлацията. Така парите на осигурените отново реално губят покупателната си способност, но пенсионните фондове продължават да отчитат големи печалби.
Вноски за трета пенсия правят доброволно както отделни граждани, така и работодатели. Но вноски в универсалните пенсионни фондове правят задължително всички работещи, родени след края на 1959 г., освен ако не са се отказали от частния си фонд и не са прехвърлили парите си към бюджета на държавното обществено осигуряване.
Универсалните пенсионни фондове бяха създадени през 2000 г. и от направените досега вноски средният размер на натрупаните пари на един осигурен е 6910 лв., показват последните данни на КФН към края на месец март. Тези пари са достатъчни за получаване на сегашната минимална държавна пенсия от 580,57 лв. в продължение на една година, или за взимане по 115 лв. на месец в продължение на пет години.