Хората, които през 2025 г. декларират стари доходи, ще бъдат освободени от наказателна отговорност за избягване плащането на данъци в особено големи размери. Това е част от данъчната амнистия, която предлагат от Министерство на финансите заедно с бюджета за 2025 г.
По принцип в Наказателния кодекс за неподаване на данъчна декларация или за подаване на декларация, в която не се обявени всички доходи с цел укриване на данъци в особено големи размери е предвиден затвор от три до осем години и конфискация на част или на цялото имущество на виновния.
За особено големи размери, според Наказателния кодекс, се смятат суми над 12 хил. лв. Този праг може да изглежда малък, но за да бъдат спестени данъци за 12 хил. лв., трябва да бъде скрит доход за 120 хил. лв.
От прилагането на данъчната амнистия през 2025 г. очакваните допълнителни приходи в държавния бюджет са над 5,1 млрд. лв. Дори длъжниците към държавната хазна да искат да платят тези пари, може да се окаже проблем намирането на средства от страна на много фирми. Затова има идея да бъдат осигурени евтини кредити на фирмите, които искат да се възползват от данъчната амнистия, но нямат достатъчно налични пари.
Проведохме среща с Българската банка за развитие и с Асоциацията на банките в България и те изразиха готовност за съдействие, за да постъпят приходи в бюджета от амнистията, каза министърът на финансите Людмила Петкова по време на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, на което с участието на представители на работодателските организации и синдикатите беше обсъден бюджетът за 2025 г. Данъчната амнистия е мярка в подкрепа на бизнеса, лихвите по просрочените задължения са високи, има натрупани големи задължения, добави министърът на финансите.
От данъчната амнистия ще могат да се възползват както фирми, така и отделни граждани. Амнистия на дължимите осигуровки, лихви и глоби да получат хора, които платят данък върху доходите си от минали години, предлагат от Министерство на финансите.
Идеята е хората, които към 1 януари 2025 г. имат доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа, придобити в периода от 1 януари 2019 г. до 31 декември 2023 г., които не са декларирани в НАП и за които не е внесен дължимият данък, да могат да ги декларират в срок от 1 април до 30 юни 2025 г. Върху тези стари доходи ще трябва да бъде платен данък от 15% в срок до 30 септември 2025 г. За сметка на по-високия данък от стандартната ставка от 10%, за тези стари доходи няма да се плащат осигуровки, както и лихви и глоби за това, че не са били декларирани в срок.
За старите доходи, които бъдат обявени в рамките на данъчната амнистия няма да бъдат стартирани данъчни ревизии. Тъй като хората ще бъдат освободени и от наказателна отговорност за това, че преди години са укрили някакви доходи, реално ще трябва да платят данъка от 15% и за тях няма да има други негативни последици от това, че преди време са нарушили закона. Именно това е същността на предлаганата данъчна амнистия, от която много хора и фирми може да решат да се възползват.
Данъчната амнистия няма да важи за доходи от престъпна дейност или от корупция, както и за такива, които са предмет на текуща ревизия или съдебно производство.
От министерството предлагат амнистия и за стари задължения за данъци и осигуровки, декларирани пред НАП или установени с ревизия до 31 декември 2023 г., както и за данък сгради, такса смет и данък за автомобила, дължими до 31 декември 2024 г. Амнистия за пълната сума на дължимите лихви по тези задължения ще бъде дадена, ако налозите бъдат платени до 30 юни 2025 г. Ако тези задължения бъдат платени от 1 юли до 30 септември 2025 г., ще бъдат отписани 90% от начислените лихви, а ако плащането стане от 1 октомври до 31 декември 2025 г. амнистията ще бъда за 80 на сто от лихвите.
За да се възползват хората и фирмите от амнистията за декларирани доходи, ще трябва да подадат уведомление до НАП в срок до 28 февруари 2025 г. За възползването от данъчната амнистия за данъците за жилища, автомобили и такса смет, такова уведомление няма да се изисква.
За да бъде финансиран бюджетният дефицит през 2025 г. ще бъдат пускани държавни ценни книжа на вътрешния пазар, обясни министър Петкова.
Така плащаните лихви по дълга няма да напускат страната, а ще бъдат доход за банките и гражданите, допълни тя. Сега хората могат да инвестират парите си в държавни ценни книжа, но за целта трябва да използват банка или друг финансов посредник. От години експерти говорят, как е добре да бъдат пуснати държавни ценни книжа специално за граждани, но това още не е направено.