Пенсиите ще бъдат увеличени средно с 80 лв. от 1 юли, показват изчисления на “Труд news” на база данни на Националния осигурителен институт (НОИ). В проекта на бюджет за 2025 г. е предвидено индексиране на пенсиите с 8,6% от месец юли. А към края на миналата година средният размер на получаваните суми от един пенсионер е малко над 930 лв. В резултат на предстоящото увеличение пенсиите на хората ще бъдат вдигнати средно с 80 лв. Така от средата на годината средната сума, която ще получава един пенсионер, ще надмине 1000 лв. В тази сума влизат пенсиите и всички добавки към тях.
Традиционно в България вдигат пенсиите не от началото, а от средата на годината. Така повишението на пенсиите изостава с шест месеца от инфлацията и от повишението на заплатите в администрацията, което традиционно е от началото на годината. В резултат през втората половина на годината пенсионерите ще разполагат с повече пари, отколкото през първите шест месеца на годината. Общо за втората половина на годината пенсионерите ще получат средно с 480 лв. повече, отколкото през първата половина.
Разбира се, не всички пенсионери ще получат еднакво увеличение. По-голямо повишение ще получат хората с по-високи пенсии, тъй като са плащали повече осигуровки по време на трудовия си стаж. В момента минималната пенсия за стаж и възраст е 580,57 лв. От средата на годината тя ще нарасне на 630,50 лв. Това представлява увеличение с 50 лв. Или общо 300 лв. повече през втората половина на годината спрямо първата.
Пенсиите на мъжете в повечето случаи са доста по-високи от тези на жените, показват данните на НОИ. През миналата година средният размер на получаваните суми от пенсионери мъже е близо 989 лв., а от жените – 811 лв. Пенсиите на мъжете са средно със 178 лв. по-високи от тези на жените. С предстоящото увеличение от 1 юли разликата между получаваните суми от мъжете и жените ще нарасне още повече.
В страната има малко над 2 млн. пенсионери, като през миналата година броят им леко нараства спрямо предходната, показват данните на НОИ. От тях хората с пенсии за стаж и възраст са 1,433 млн. Минимална пенсия взимат (заедно с наследствените) близо 510 хил. души, което прави над 35 на сто от общия брой на хората с пенсия за стаж и възраст.
Но голяма част от тези хора не получават минималната пенсия за стаж и възраст, която в момента е 580,57 лв. Близо 115 хил. души взимат по 493,48 лв. на месец, защото са се пенсионирали в условията на недостигащ стаж. Кодексът за социално осигуряване дава възможност на хората, които са навършили 67 години, да получат пенсия, ако имат поне 15 години действителен трудов стаж.
Минималната пенсия за тях е 85 на сто от най-ниската пенсия за хората с пълен трудов стаж. Тези хора са работили по-малко години от изискваните за получаване на пълна пенсия и съответно взимат по-малки суми. В страната има и над 387 хил. души, които са работили пълния брой години, необходими за получаване на пенсия за стаж и възраст, и взимат минималната сума от 580,57 лв.
При прилагане на действащата формула за определяне на пенсиите, част от тези хора дори би трябвало да взимат по-малки суми. Благодарение на определянето от парламента на минимална пенсия, взимат именно нея. Някои политици поставят въпроса защо тези хора взимат пенсия, която е по-висока от действителната, за която са правили осигурителни вноски.
Всъщност минималната пенсия е толкова ниска на фона на цените и необходимите средства за издръжка и нормален живот, че всъщност въпросът е доколко адекватна е самата формула за определяне на пенсиите. Във формулата освен годините стаж и осигурителният доход на всеки конкретен пенсионер спрямо средния осигурителен доход за страната, участва и коефициент за тежестта на всяка година трудов стаж, който е гласуван от парламента и не е свързан с размера на плащаните от хората осигуровки.