Три български града с най-голям скок на наемите в Европа

Българските градове София, Бургас и Варна, включени в индекс на недвижимите имоти на одиторската компания Deloitte, са отчели най-голям годишен ръст на цените на наемите през 2023 г. Основните причини за това са инфлацията и нарастването на доходите в страната, отчитат от компанията. Изследвани са общи 59 града в Европа. Независимо от това те остават сред градовете с най-ниски наеми на жилища на Стария континент.

Бургас е лидер в Европа по ръст на наемите през миналата година със 125,8% до 6,9 евро на кв. метър. Морският град обаче е на второ място сред европейските градове с най-ниски наеми, изпреварен само от гръцкия Патра с 6,3 евро на кв. метър.

В София наемите на жилища са нараснали с 98,1% на годишна база през 2023 г. до 9,1 евро на кв. метра. Столицата е на 10-то място сред най-достъпните градове в Европа от гледна точка на наеми на жилища, според индекса.

Във Варна наемите са нарастват с 66,8% за година до 7,8 евро на кв. метър, като морската столица заема 5-то място сред градовете с най-ниски наеми, включени в индекса на одиторската компания.

Най-скъпите наеми

Най-скъпият град за наем на жилище в Европа е Лондон, като цените нарастват от 26,6 евро/кв. метър през миналата година на 33,8 евро на кв. метър през настоящата. Градът успя да изпревари Дъблин и Париж, които преди година се наредиха на челните две позиции. Наемите са на нива от 31,5 и 31,3 евро на кв. метър.

В общо 10 европейски града наемите на жилища са над 20 евро кв. метра. Сред тях са Барселона (30,6 евро/кв. метър), Амстердам (27,6 евро/кв. метър), Осло (26,3 евро/кв. метър), Мадрид (25,4 евро/кв. метър), покрайнините на Лондон (23,7 евро/кв. метър), Копенхаген (22,4 евро/кв. м), норвежкия Трондхайм (21,2 евро/кв. метър), Мюнхен (20,8 евро/кв. метър), Галуей в Ирландия и още един норвежки град – Берген (20,1 евро/кв. метър).

Най-евтините наеми

Гръцкият града Патра излиза начело в подреждането с нива от 6,3 евро/кв. метър. Това е по-евтино, отколкото в Бургас и Торино, където наемите са съответно 6,9 и 7,3 евро/кв. метър.

Ниски наемни цени могат да се намерят още в Солун (7,6 евро/кв. метър), Варна (7,8 евро/кв. метър), румънския Брашов (8,4 евро/кв. метър) и Острава в Чехия (8,5 евро/кв. метър).

Сериозен ръст на цените пък е отчетен в Манчестър (+51,4%), Порто (35,6%), централните части на Лондон (27,3%), Лисабон (24,8%) и др. По-ниски спрямо година по-рано са наемите в Лион (-10,5%), Осло (-6,1%) и Трондхайм (-6%).

Най-недостъпната страна за покупка на жилище

Според данните Чехия е най-недостъпната страна в Европа за притежаване на жилище сред изследвани 18 държави. Покупката на стандартно ново жилище в страната изисква инвестиране еквивалентно на 13,3 брутни годишни заплати, цифра, която остава относително непроменена спрямо предишното издание на индекса.

Словакия, която през 2022 г. беше най-недостъпната страна за покупка на ново жилище, сега е на 2-ро място с необходимите 12,7 средни брутни заплати, или 1,4 средни брутни заплати по-малко спрямо предходната година.

Най-скъпият град за покупка на жилище

Амстердам е пък най-скъпият град за покупка на собствен дом в Европа. Там купувачите трябва да спестят 15,1 средни брутни годишни заплати, за да си позволят жилище на средна цена. Въпреки това е с 0,7 брутни годишни заплати по-малко спрямо 2022 г.

В Нидерландия купувачите могат да получат ипотечен кредит, покриващ до 100% от стойността на имота, и да се възползват от данъчни облекчения като приспадане на лихвата по ипотечния кредит. Тези фактори улесняват нидерландските граждани да купуват жилища.

Амстердам е следван от Прага и Атина, като жителите на Прага трябва да спестят 13,5 годишни брутни заплати спрямо 14,3 предходната година. Гражданите на Атина се нуждаят от еквивалента на 13,3 брутни годишни заплати спрямо 12,3 в предходното издание на индекса.

Най-достъпният град за покупка на жилище

Най-достъпният град за покупка на жилище в Европа отново е Рим, като средните жилищни разходи са приблизително колкото 6,9 средни брутни годишни заплати. Осло пък е на 2-ро място сред най-достъпните градове в Европа с еквивалента от 7,6 брутни годишни заплати за покупка на ново жилище.