Военното министерство ще прави специална структура срещу руската дезинформация. Това става ясно от интервю на министъра на отбраната Тодор Тагарев за „Политико“, цитирано от БНР. В него Тагарев, който е московски възпитаник, изразява силно безпокойство от влиянието на Москва в България. Веднага след това обявява, че обмисля създаването на нова специализирана структура за борба с руската дезинформация. „Руската посланичка и някои политически партии, както и влиятелни политици говорят на един и същ език и той не е езикът на нашите съюзници“, обявява министърът.
Тагарев заявява, че България ще увеличи подкрепата си за Украйна с мунициите, от които има нужда за борбата си с Русия.
„Политико“, отбелязва, че България е сред само двете страни-членки на ЕС, които не са се включили към общата поръчка за 155 мм снаряди за Украйна по линия на Европейската агенция за отбрана, като другата е Ирландия, която е военно неутрална. Справка на сайта на агенцията обаче показва, че и Дания също не участва.
„Ние много категорично възнамеряваме да се присъединим към тази коалиция“, казва Тагарев и добавя, че вероятно ще можем да осигурим част от необходимите муниции за Украйна. Министърът добавя, че няма политическо решение, но със сигурност ще положи усилия и вярва, че ще се намери начин.
„Действието е рязък завой за балканската страна, чието ново правителство встъпи в длъжност миналата седмица след период на продължителна нестабилност при пет парламентарни избори в рамките на две години. Българският президент Румен Радев, смятан от някои за мек към Русия и облагодетелстван от безпрецедентна власт да назначава служебни правителства, нареди страната да не се присъединява към коалицията през март“, отбелязва „Политико“.
„Предимството на София при присъединяването ѝ е, че традиционно България е специализирана в производството на ръчни огнестрелни оръжия, леки оръжия и муниции, производство от времето на СССР“, казва министър Тагарев.
Същевременно той посочва, че доставката на изтребители МИГ-29 и противовъздушни системи ще бъде „предизвикателство“, тъй като те са нужни на България. Министърът казва също, че страната ни е на път на увеличи разходите си за отбрана и да постигне 2 на сто от БВП до 2024 година, което, според него, е минимумът. „Украйна непременно трябва да стане член на НАТО, когато условията позволят това, което означава след като войната с Русия приключи“, категоричен е той.
Министър Тагарев обаче признава, че отстояването на тази гледна точка не е лесно в страна, в която едва 46 на сто от хората смятат, че войната в Украйна е изцяло по вина на Русия, според последното проучване през декември. За сравнение – в ЕС средният процент е 88.
„Нашето правителство ще продължи да предоставя ценна практическа подкрепа на Украйна, докато е необходимо“. Това е заявил министърът на отбраната Тодор Тагарев по време на заседанието на Комисията НАТО – Украйна днес в Брюксел. За това съобщи часове по-рано Министерството на отбраната. По думите на министъра „НАТО трябва да отиде отвъд решенията от Букурещ и да насърчи отношения с Украйна на по-високо стратегическо ниво“.
Тодор Тагарев е в Брюксел за срещата на министрите на отбраната на страните членки на НАТО. Там той се е срещнал с американския министър на отбраната Лойд Остин и украинския министър на отбраната Олексий Резников.
Minister Todor Tagarev: 🇧🇬 government will continue to provide #support for #Ukraine for as long as it takes.@NATO I @DefenceU #NATO #DefMin #StrongerTogether
🇺🇦#StandWithUkraine pic.twitter.com/aV5HL2Lmzz
— MoD Bulgaria (@BulgariaMod) 15 юни 2023 г.
Наред с това Тодор Тагарев е подписал допълнение към Меморандума за разбирателство за Многонационалната инициатива за складиране на боеприпаси. С подписването на документа страната ни се присъедини към инициативата, в която вече членуват 20 държави, се допълва в съобщението от пресцентъра на Министерството на отбраната.
Тодор Тагарев участва в заседанието на Комисията НАТО-Украйна и в заседанието на Контактната група за подпомагане на отбраната на Украйна:
„На заседанието на Комисията НАТО-Украйна, което се проведе в рамките на срещата на министрите на отбраната на страните-членки на Алианса в Брюксел, беше обсъдена дългосрочната политическа и практическа подкрепа за Украйна и сътрудничеството между НАТО и ЕС в този процес. Тази тема беше и във фокуса на дискусиите по време на заседанието на Контактната група за подпомагане на отбраната на Украйна. То беше домакинствано от министъра на отбраната на САЩ. В него министър Тагарев участва заедно с началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов“, се казва в съобщението от МО.