Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ни взе за идиоти. Наречената „гальовно“ Урсулът нищо0не-правеща чиновничка се изцепи, че ЕС щял да насочи публични и частни инвестиции в размер на 200 млрд. евро към зараждащата се индустрия на изкуствения интелект (AI) в Европа. Това ще стане чрез специална инициатива InvestAI, посочи Урсулът на срещата на върха за AI в Париж.
В детайли, ЕС ще допринесе с 50 млрд. евро, а останалите средства ще бъдат предоставени от „доставчици, инвеститори и индустрия“.
Само че ето какво пише по повода Боян Рашев, публикуваме без редакторска намеса:
Новата (стара) Европейска комисия се превръща в безкраен източник на уникални вицове. Тази новина от вчера се нарежда сред най-смешните (да се чете „жалките“):
Европа щяла да инвестира огромно количество пари в гигафабрики за изкуствен интелект, тоест центрове за данни. Те щели да „имат около 100 000 чипа последно поколение, около четири пъти повече от фабриките за изкуствен интелект, които се създават в момента.“
Някой в Европейската комисия явно е открил неизвестен източник на безкрайно количество пари + енергия – алхимията отново е на мода! 🙂
Аз друго логично обяснение за тази заявка не мога да измисля.
Бегъл поглед върху информацията за най-големите изчислителни центрове в света стига до тази класация:
Напълно очаквано тя е напълно доминирана от работещи обекти в Китай и САЩ + един проект в Норвегия. Китайските са във въглищните провинции. Американските са насред шистовите полета, които помпат евтин газ. Норвежкият проект е насред морето от водна енергия, в което се къпят там.
Къде точно в рамките на ЕС си представят другарите в Брюксел да разположат обекти – не 1, а 4 – всеки един, от които непрекъснато ще поглъща над 2000 MW електричество?
Защото за такъв мащаб говорим, ако наистина искат да бъдат толкова гига. Това е един АЕЦ Козлодуй, който бачка само за конкретния обект…
Кои са тези частни инвеститори, които ще загробят такова количество пари, за да изградят енергийна ламя насред икономика, която тъне в непрекъсната енергийна криза, а цените на тока варират между 3 и 5 пъти над съответните цени в Китай и САЩ?
Поне се посмяхме малко за начало на деня – хайде сега да отиваме да работим, че и това ще плащаме… 🙂