Над от 300 млн. деца годишно стават жертва на сексуален тормоз онлайн, съобщи Прес асосиейшън/ДПА, цитирайки проучване.
Учени от университета в Единбург са провели първото световно изследване на сексуалната експлоатация и тормоза онлайн. Според резултатите 12,6 процента от децата в света през миналата година са жертви и не са дали съгласие за разговори, споделяне и публикация на изображения и видео със сексуален подтекст. Взети са данни от 302 млн. млади хора.
В допълнение 12,5 от децата споделят, че са били обект на тормоз – нежелани разговори, съобщения със сексуално съдържание, въпроси и искания за сексуални контакти от страна на възрастен или друг млад човек.
Форма на сексуален тормоз е и изнудването. Жертвите са искали да предотвратят публикации на свои снимки. За подобно изнудване вече се използва и изкуствен интелект.
Тези проблеми съществуват във всички части на света. САЩ са най-рисковият регион, смятат учените.
Глобалната инициатива ‘Чайлдлайт“ (Childlight) е установила, че един от девет мъже в САЩ приема в някаква степен тормоза над деца онлайн. С подобна нагласа са седем процента от мъжете във Великобритания и 7,5 от мъжете в Австралия.
Според изследването много мъже биха отправили сексуални предложения към деца, ако знаят, че тези действия ще останат тайна.
Изпълнителният директор на „Чайлдлайт“ Пол Станфийлд каза, че във Великобритания е оформена мрежа от насилници – от Глазгоу до Лондон.
„Това е глобална пандемия“, каза още той.
Деби Фрай, професор по защита на децата от университета в Единбург, обяви, че явлението засяга деца във всяка класна стая, училище, държава.