Болестта птичи грип е на път да предизвика нова пандемия, тъй като се разпространява прекалено бързо, а най-обезпокояващото е, че вече засяга хора и други видове бозайници.
Европейският орган за безопасност на храните (EFSA) издаде предупреждение, в което се отбелязва, че “е наблюдавано предаване между видове птици и бозайници, особено във ферми за животни с ценна кожа, където са докладвани огнища на заразата”.
Тя се разпространява предимно сред пернати, но в редки случаи може да премине в хора и млекопитаещи. Болестта се предава при контакт с инфектирана птица, не се прехвърля засега от човек на човек. Има много различни щамове на вируса на птичия грип. Повечето от тях не са опасни за нас. Но има 4, които предизвикват безпокойство през последните години: H5N1, H7N9, H5N6 и H5N8.
“Тези вируси продължават да се развиват в световен мащаб и с миграцията на дивите птици могат да се появят нови щамове, носещи потенциални мутации за адаптиране към нашия организъм”, се посочва още в предупреждението.
“Ако патогените на птичия грип A (H5N1) придобият способността да се разпространяват ефективно между хората, може да възникне пандемия поради липсата на имунна защита срещу тях”, алармират от EFSA.
Съобщението на европейския здравен орган идва на фона на необичайно висок ръст на случаите на заразени хора с щама H5N1 в американския щат Колорадо. През последните седем дни бяха потвърдени 5 случая на заразени работници от местна ферма. Опасният вариант засегна доста тежко търговията с птичи и млечни продукти в региона.
Смята се, че работниците са се заразили с вируса при директна работа със засегнати птици. Те са имали леки симптоми, включително конюнктивит и дихателни проблеми, но никой от тях не е бил хоспитализиран, съобщиха от щата в неделя.
От Центъра за контрол и превенция на заболяванията на САЩ (ЦКПЗ) предполагат, че необичайно високите температури са били фактор за преминаването на H5N1 от пернатите към служителите на колорадската ферма.
“По времето, когато се предполага, че е станало предаването на инфекцията, в Колорадо е имало неистова 40-градусова жега, а в оборите вероятно е било още по-горещо. Поради това използването на лични предпазни средства е било предизвикателство”, казва д-р Нирав Шах, главен заместник-директор на ЦКПЗ.
Освен това, за да се намалят температурите в задушните обори, са били използвани големи промишлени вентилатори, които най-вероятно са раздвижвали въздуха, а с него и праха и перата. Известно е, че биологичните отпадъци от заразени птици пренасят вируса H5N1.
“Разбираме, че тези големи вентилатори са завихряли толкова силно въздуха, че служителите са се затруднявали да поддържат добро уплътнение на предпазните си екипи, които включват маска и очила”, каза Шах.
Направен е генетичен анализ на H5N1 от колорадската ферма и не са открити никакви мутации, които биха могли да означават, че се разпространява по-лесно сред хората, уверяват от ЦКПЗ.
От началото на май същият щам се предава с тревожни темпове сред стадата млекодайни крави в САЩ. Като и в тези случаи са били засегнати хора. Нито един от тях обаче не е инфекция от лице на лице, а болестта преминава от добитъка към хората, твърдят американските власти.
В началото на юни стана ясно, че мексиканец е починал от друг щам на заразата – H5N2 – като това е първият потвърден случай на човек, заразен с този вариант. Световната здравна организация (СЗО) потвърди инцидента на 6 юни. 59-годишният мъж, който се е споминал на 24 април след като е развил треска, задух, диария и гадене, не е бил изложен на контакт с домашни птици или други пернати и е имал множество основни заболявания, поясняват специалистите.
Мексиканските власти съобщили за потвърдения случай на здравния орган на ООН на 23 май след провеждане на лабораторни изследвания. Болният е бил хоспитализиран в столицата Мексико Сити и умира същия ден. Не е известно как е станало заразяването, въпреки че са били докладвани случаи на H5N2 при домашни птици в латиноамериканската страна. Според СЗО през март заразата е била засечена в домашна ферма в щата Мичоакан, като други огнища са установени в щата Мексико. Но не е установена връзка между тях и споминалия се.
В изявление на Министерството на здравеопазването на централноамериканската държава се казва, че починалият е “59-годишен мъж с анамнеза за хронично бъбречно заболяване, диабет тип 2 и дългогодишна системна артериална хипертония”. “Не съществува риск от заразяване на населението”, уверяват докторите, като добавят, че “всички проби, взети от хората, с които мъжът е бил контактен, са отрицателни”.
Властите наблюдават фермите в близост до дома на жертвата и са създали постоянна система за мониторинг, за да държат под око дивите животни в околността.
За разлика от COVID-19 вече разполагаме с няколкостотин хиляди броя готови инжекции за борба с птичия грип.
Има обаче въпроси за това колко ефективни ще бъдат те срещу най-новите му варианти и колко бързо бихме могли да увеличим производството им, за да спасим животи, ако се случи най-лошото и светът бъде изправен отново пред пандемия.
Вирусолозите Флавио Фачин и Даниел Перес от американския Университет на Джорджия са анализирали настоящите усилия за подготовка за подобен сценарий, включваща сегашните щамове на птичия грип, и са установили няколко обещаващи възможности за разработване на ваксина.
“Това задълбочено проучване на ваксините срещу птичи грип при хора показва, че ваксинацията остава основната защита срещу разпространението на тези вируси”, казва Фачин.
Докато болестта не се прехвърли директно от един човек на друг, ваксини няма да се произвеждат масово, но учените са заети с усъвършенстването на различни видове лекарствена защита, която ще бъде готова да се използва при нужда.
“Проучването и използването на разнообразни имунизационни методи е от решаващо значение за повишаване на готовността за намаляване на заплахата от патогените на птичия грип”, казват двамата вирусолози в анализа си.
Фачин и Перез разглеждат ваксините, които се разработват с помощта на мъртви версии на вируса, срещу който са предназначени да предпазват. При тестове, включително проучване върху мишки с щама H5N1, те вече са показали, че предлагат високи нива на защита. Има разработени и живи, но омаломощени инжекции (LAIV), които използват слаба форма на болестта, за да подготвят организма да се предпази от по-тежки форми. Те обикновено създават по-всеобхватен имунен отговор и вече дават обещаващи резултати за щама H5N1 – включително в едно проучване с маймуни.
В своя анализ двама вирусолози говорят и за по-нови видове имунизационни технологии, включително ваксини с вирусоподобни частици (VLP), които се опитват да имитират истински вируси, както и месинджър РНК (mRNA) инжекции, които използват фрагменти от mRNA, за да стимулират клетките да произвеждат протеини, съответстващи на вируса, към който са насочени. И тук първите резултати са окуражаващи и вече са проведени ограничени изпитания върху доброволци.
Въпреки съществуващите методи за имунизация не трябва да пренебрегваме опасността, особено като се има предвид, че щамът H5N1 убива половината от хората, които заразява. Бързата дистрибуция на ваксините при нужда все пак ще изисква сътрудничество между много различни държави и агенции, за което Световната здравна организация работи.
“Подтиповете H5N1, H7N9 и H9N2 на вируса на птичия грип представляват двойна заплаха, като не само причиняват значителни икономически загуби на световната птицевъдна индустрия, но и застрашават общественото здраве”, казва Фачин.